Jump to content

Ambasadori (grup)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ambasadori
Ambasadori në Hagë më 3 Prill 1976, dita e paraqitjes së tyre në Eurovizion
Ambasadori në Hagë më 3 Prill 1976, dita e paraqitjes së tyre në Eurovizion
Background information
OrigjinaSarajevë, RS e Bosnjës dhe Hercegovinës, RSF e Jugosllavisë
ZhanretShlager pop
Vitet aktik1968–1980
LabeliBeograd Disk
Anëtarët e kaluarSlobodan Vujović
Robert Ivanović
Srđan Stefanović

Ambasadori ishin një grup pop jugosllav shlager nga Sarajeva, aktiv nga 1968 deri në 1980.

Grupi është më i dukshëm për këngën e tij hit të vitit 1975 "Zemljo moja" , si dhe për përfaqësimin e Jugosllavisë në Festivalin Evropian Të Këngës 1976 me " Ne mogu skriti svoju bol " — të dyja herët me Ismeta Dervoz [bs] si vokaliste. Më tej dallohet për këngën hit të vitit 1977 "Dođi u pet do pet", këtë herë me Jasna Gospić si vokaliste. Për më tepër, grupi fitoi famë retroaktive pasi dy nga këngëtarët kryesorë të tij - Zdravko Çoliç (këndoi me grupin nga viti 1969 deri në 1971) dhe Hari Vareshanoviq (nga 1979 deri në 1980) - më vonë kaluan në yje të popit jugosllav në karrierat e tyre përkatëse solo.[1]

Ambasadori duke bërë prova në Nederlands Congresgebouw në Hagë përpara performancës së tyre në Eurovizion në 1976.

Ambasadori përfaqësoi SFR Jugosllavinë në Festivalin Evropian të Këngës 1976Hagë me këngën " Ne mogu skriti svoju bol " (shkruar nga Slobodan Đurasović dhe kompozuar nga Vujović), duke përfunduar të dytët nga fundi midis 18 vendeve pjesëmarrëse. Përfundimi i tyre zhgënjyes shkaktoi shumë reagime negative në vend [2] dhe përshpejtoi tërheqjen e tij 5-vjeçare nga konkursi.

  1. ^ "Sarajevska pop-rock škola: Ambasadori – Čola, Ismeta, Hari (2)". Arkivuar nga origjinali më 2016-08-05. Marrë më 2016-05-24. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Glavan, Darko (prill 1976). "Pjesmice lažnog sjaja". Tina. Marrë më 13 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)