Amy Gumenick

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Amy Gumenick
Amy Gumenick 2016.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 17 maj 1986 (32 vjeçar)
Vendlindja Hudiksvall, Suedi

Amy Gumenick (lindi më 17 maj 1986)[1] është aktore amerikane e lindur në Suedi, e njohur për rolin e saj si Natalee Holloway në filmin me të njëjtin emër (2009). Ajo luan në serialin amerikan Arrow me rolin e Carrie Cutter / Cupid (2014-duke vazhduar).

Biografia[edit | edit source]

Gumenick lindi në Hudiksvall, Suedi,[2] është vajza e babait rus dhe nënës polake.[3] Ajo diplomoi në Universitetin e Kalifornisë, Santa Barbara në vitin 2008, duke marrur gradën BFA (Bachelor në Artet e Bukura) në aktrim.[4]

Karriera[edit | edit source]

Filmi i parë i Gumenick ishte një film i shkurtër me titullin Sayonara Elviko para se të zhvendosej në Army Wives. Ajo pastaj u paraqit në serialin My Own Worst Enemy.[5] before being cast as the young Mary Campbell, who became Mary Winchester, on Supernatural.[6]

Ajo ka pasur role në seriale si How I Met Your Mother, Grey's Anatomy, Ghost Whisperer dhe Bones.

Në vitin 2009, ajo luajti në filmin Natalee Holloway, një film bazuar në librin e Beth Holloway që flet për zhdukjen e Natalee Holloway.

Në gusht 2014, ajo njoftoi se do të luaj në serialin amerikan Arrow me rolin e Carrie Cutter / Cupid.

Filmografia[edit | edit source]

Film[edit | edit source]

Viti Titulli Roli Shënimet
2005 Sayonara Elviko Film i shkurtër
2009 Finding Nothing Kelsi Film i shkurtër
2009 Quitting Girl Film i shkurtër
2009 Just Add Water Amy Film i shkurtër
2013 America 101 Sexy Co-worker Film i shkurtër
2014 Hard Crime Map Girl
2014 The One Clair Film i shkurtër
2015 The Binding Sarah
2018 Bird Box Samantha

Serialet[edit | edit source]

Viti Titulli Roli Shënimet
2008 Army Wives Lee Ann Epizodi: "Last Minute Changes"
2008 My Own Worst Enemy Emily Kent
2008–09 Greek Regan 2 epizoda
2008, 2010 Supernatural Mary Winchester (e re) 2 epizoda
2009 How I Met Your Mother Amanda Epizodi: "Three Days of Snow"
2009 Grey's Anatomy Becca Wells Epizodi: "What a Difference a Day Makes"
2009 Ghost Whisperer Gwen Collier Epizodi: "See No Evil"
2009 Bones Paige Sayles Epizodi: "The Beautiful Day in the Neighborhood"
2009 Natalee Holloway Natalee Holloway Film televiziv
2010 Castle Danielle Epizodi: "he Mistress Always Spanks Twice"
2010 No Ordinary Family Olivia Schaeffer Epizodi: "No Ordinary Quake”
2011 The Glades Gwendolyn Henley Epizodi: "Gibtown"
2011 The Closer Shannon Hirschbaum Episode: "To Serve with Love"
2011 Grimm Gilda Darner Epizodi: "Bears Will Be Bears"
2011 Drejtësi për Natalee Holloway Natalee Holloway Film televiziv
2012 CSI: Miami Heidi Taylor Epizodi: "Friendly Fire"
2013 CSI: New York Sandra Chandler Epizodi: "Blood Actually]"
2013 Rules of Engagement Charlotte Epizodi: "Cats & Dogs"
2014–duke vazhduar Arrow Carrie Cutter / Cupid Rol periodik (sezoni 3; 3 epizoda), si mysafir (sezoni 4; 1 epizod dhe sezoni 5; 1 epizod)
2014, 2016–17 Turn: Washington's Spies Philomena Cheer Rol periodik, 11 epizoda
2016 NCIS Katrina Cooper Epizodi: "Being Bad"
2018 Falling for Angels Sharon Rol periodik: 2 epizoda

Referimet[edit | edit source]

  1. ^ Gumenick, Amy (17 maj 2016). "Thank you for your sweet birthday wishes!!". Twitter. Marrë më 17 maj 2016.
  2. ^ Philiana Ng. "Is Oliver Ready for Love? 'Arrow' Co-Star Weighs the Odds!". Entertainment Tonight. Marrë më 24 mars 2016. Unfortunately for Starling City's ex-millionaire, The CW hero is about to meet the most dangerous admirer of them all: the vigilante's self-proclaimed No. 1 fan Carrie Cutter -- the lethal villainess, Cupid -- portrayed by Swedish-born actress Amy Gumenick.
  3. ^ Michelle Resendiz. "Interview: Amy Gumenick – The All American Girl". affairsmagazine.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 nëntor 2010.
  4. ^ "Actress Amy Gumenick chosen to play Mountain Brook's Natalee Holloway in made-for-TV movie". All Alabama. 7 janar 2009.
  5. ^ http://www.nbc.com/My_Own_Worst_Enemy/video/clips/dementia/729643/ Archived March 19, 2009, at the Wayback Machine.
  6. ^ "'Supernatural' cast members reunite for indie film 'Evicted'". Zap2it. 10 shtator 2012. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2012. Marrë më 14 tetor 2018.

Lidhje e jashtme[edit | edit source]