Anakonda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjendeni te artikulli Anakonda. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.
Eunectes
Anakondë e gjelbërt, E. murinus
Anakondë e gjelbërt, E. murinus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: animalia
Filumi: Chordata
Nënfilumi: Vertebrata
Klasa: Reptilia
Rendi: Squamata
Nënrendi: Serpentes
Familja: Boidae
Nënfamilja: Boinae
Gjinia: Eunectes
Wagler, 1830
Sinonimet
  • Eunectes - Wagler, 1830[1]

Eunectes i njohur si anakonda është gjarpër, pjestarë i familjes së zvarranikëve boa që kryesisht jeton në Amerikën Jugore. Është grup ujorë i gjarpërinjëve që jeton në moçale dhe lumenjë duke përfshirë dhe gjarpërinjtë më të mëdhenjë në botë. Emri Eunectes rrjedh nga fjala greke Eυνήκτης, që don të thotë "notues i mirë." Gjer më tani njihen tre lloje.Mund të arrijë përmasat maksimale deri në 17 metra. [2]

Përshkrimi fizik[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri[redakto | redakto tekstin burimor]

Të ushqyerit[redakto | redakto tekstin burimor]

Anakonda ushqehet kryesisht me gjitare si drere, gjarprinj me te vegjel.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ McDiarmid RW, Campbell JA, Touré T. 1999. Snake Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference, vol. 1. Herpetologists' League. 511 pp. ISBN 1-893777-00-6 (series). ISBN 1-893777-01-4 (volume).
  2. ^ Eunectes (TSN 209577). Integrated Taxonomic Information System. Retrieved on 18 korrik 2008.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Video[redakto | redakto tekstin burimor]