Anastasia (film 1997)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anastasia
Regjia ngaDon Bluth
Gary Goldman
Shkruar ngaSusan Gauthier
Bruce Graham
Bob Tzudiker
Noni White
Bazuar nëAnastasia nga Arthur Laurents
Anastasia nga Marcelle Maurette
ProdhuesiDon Bluth
Gary Goldman
LuajnëMeg Ryan
John Cusack
Kelsey Grammer
Christopher Lloyd
Hank Azaria
Bernadette Peters
Kirsten Dunst
Angela Lansbury
MontazhiBob Bender
Fiona Trayler
MuzikaDavid Newman

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë nga20th Century Fox
Data e publikimit
14 nëntor 1997 (New York City premierë)
21 nëntor 1997 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
94 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti53 milion dollarë[2][3]
Fitimi140 milion dollarë[4]

Anastasia është një film dramë muzikor i animuar amerikan i vitit 1997 i prodhuar dhe drejtuar nga Don Bluth dhe Gary Goldman në bashkëpunim me Fox Animation Studios, i shpërndarë nga 20th Century Fox. Është një film historik alternativ i përshtatur nga legjenda se Dukesha e Madhe Anastasia i shpëtoi ekzekutimit të familjes së saj. Komploti i tij ndjek një amnesiake tetëmbëdhjetëvjeçare Anastasia "Anya" e cila, duke shpresuar të gjejë ndonjë gjurmë të familjes së saj, mban anën e mashtruesve që dëshirojnë të përfitojnë nga ngjashmëria e saj me Dukeshën e Madhe; kështu filmi ndan komplotin e tij me filmin e mëparshëm të Fox nga viti 1956, i cili, nga ana tjetër, u bazua në shfaqjen e vitit 1954 me të njëjtin emër nga Marcelle Maurette. Ndryshe nga ato trajtime, ky version shton një Grigori Rasputin magjik si antagonistin kryesor.

Anastasia u shfaq premierë në New York City më 14 nëntor 1997 dhe u shfaq në teatër në Shtetet e Bashkuara më 21 nëntor. Filmi u prit pozitivisht nga shumë kritikë dhe auditorë, të cilët vlerësuan animacionin, temat, personazhet, shfaqjet e zërit dhe kolonën zanore, megjithëse u kritikua nga disa historianë për ritregimin fantastik të jetës së Dukeshës së Madhe. Nga një buxhet prej 50 milionë dollarësh, Anastasia fitoi mbi 139 milionë dollarë në të gjithë botën, duke e bërë atë filmin më fitimprurës nga Bluth dhe Fox Animation Studios. Ai mori nominime për disa çmime, përfshirë këngën më të mirë origjinale ("Journey to the Past") dhe Muzikën Origjinale më të Mirë Origjinale ose Komedinë në Çmimet e Akademisë së 70-të. Suksesi i Anastasia shkaktoi përshtatje të ndryshme të filmit në media të tjera, duke përfshirë një film spin-off direkt në video, një lojë kompjuterike,[5] libra, lodra dhe një muzikal skenik, i cili u shfaq premierë në vitin 2016.[6][7]

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1916, Petrograd, Rusi, në një ballo që festonte treqindvjeçarin e Romanov, Perandoresha Marie i dhuron një kuti muzikore dhe një gjerdan të gdhendur me fjalët "Së bashku në Paris" si dhurata për ndarjen e mbesës së saj më të vogël, Dukeshës së Madhe tetëvjeçare Anastasia. Balloja papritmas ndërpritet nga Grigori Rasputin, një magjistar dhe ish këshilltari mbretëror derisa ai u internua për tradhti. Duke kërkuar hakmarrje, Rasputin shet shpirtin e tij në këmbim të një garancie të shenjtë, të cilën e përdor për të mallkuar Romanovët, duke ndezur Revolucionin Rus. Ndërsa revolucionarët rrethojnë pallatin, Marie dhe Anastasia shpëtojnë përmes një vendkalimi të fshehtë, të ndihmuar nga djali shërbëtor 10-vjeçar Dimitri. Rasputin përballet me dy anëtarët e familjes mbretërore jashtë në një lumë të ngrirë, për të rënë në akull dhe për t'u mbytur. Dyshja arrijnë të arrijnë një tren në lëvizje, por ndërsa Marie ngjitet në bord, Anastasia bie dhe godet kokën në platformë, duke vuajtur më pas amnezi.

Dhjetë vjet më vonë, Rusia është nën sundimin komunist dhe Marie ka ofruar publikisht 10 milion rubla për kthimin e sigurt të mbesës së saj. Tani duke punuar si një hajdut, një Dimitri i rritur dhe shoku/partneri i tij në krim, Vlad, kërkojnë një Anastasia të ngjashme me ta për ta sjellë në Paris, në mënyrë që ata të mund të mbledhin shpërblimin. Diku tjetër, një Anastasia 18-vjeçare (tani quhet "Anya") largohet nga jetimorja rurale ku ajo u rrit dhe fillon një kërkim për familjen e saj me gjerdanin e saj si e vetmja çelës që ajo ka për t'i gjetur ato. E shoqëruar nga një qenush endacak që e quan Pooka, ajo vendos të shkojë në Paris, e frymëzuar nga mbishkrimi në gjerdanin e saj, por e gjen veten të paaftë për të lënë Rusinë pa një vizë daljeje. Një plakë e këshillon që ta shohë Dimitrin në pallatin e braktisur; atje, të dy burrat janë të impresionuar nga ngjashmëria e Anya me Anastasia "e vërtetë" dhe vendosin ta marrin me vete në Paris, plotësisht të pavetëdijshëm për identitetin e saj.

Ndërkohë, shoku i shkopit albino i Rasputinit, Bartok, është aty pranë dhe vëren relikuarin e fjetur të zotërisë së tij që u ringjall papritur nga prania e Anya; e tërheq atë në limbo, ku gjen se një Rasputin i vdekur është mbyllur. I zemëruar kur dëgjoi se Anastasia i shpëtoi mallkimit, Rasputin dërgon shërbëtorët e tij demonë për ta vrarë atë. Demonët sabotojnë trenin e treshes kur largohen nga Shën Petersburgu, dhe më vonë përpiqen të joshin Anya në ecje në gjumë jashtë anijes së tyre për në Francë. Treshja padyshim i prishi të dy përpjekjet, duke i detyruar Rasputin dhe Bartok të udhëtojnë përsëri në sipërfaqe për të vrarë Anya personalisht. Gjatë udhëtimit të tyre, ndërsa Dimitri dhe Vlad mësojnë mirësjelljen e gjykatës Anya dhe historinë e familjes së saj, Dimitri dhe Anya fillojnë të bien në dashuri.

Treshja përfundimisht arrijnë në Paris dhe shkojnë për të parë Marie, e cila ka hequr dorë nga kërkimi pasi takoi mashtrues të shumtë. Përkundër kësaj, kushërira e Maries, Sophie, e pyet Anya për të konfirmuar identitetin e saj. Megjithëse Anya ofron çdo përgjigje që i mësohet, Dimitri më në fund kupton se ajo është Anastasia e vërtetë kur ajo (pa u mësuar) kujton në mënyrë të paqartë se si ai e ndihmoi atë të shpëtonte nga rrethimi i pallatit. Sophie, gjithashtu e bindur, organizon një takim me Marie në Shtëpinë e Operës në Paris. Atje, Dimitri përpiqet të krijojë një hyrje, por Marie refuzon, duke besuar se Anya do të jetë një mashtruese tjetër dhe tashmë ka dëgjuar për skemën fillestare të Dimitrit për ta mashtruar. Anya dëgjon bisedën dhe largohet me zemërim. Dimitri më vonë rrëmbeu Marie në makinën e saj për ta detyruar atë të shihte Anya, më në fund duke e bindur atë kur ai prezanton kutinë e muzikës që Anastasia hodhi gjatë ikjes së tyre. Ndërsa Marie dhe Anya bashkëbisedojnë, Anya rifiton kujtimet e saj dhe të dyja këndojnë ninullën që luan kutia e muzikës, një sekret që vetëm ata të dy e dinin. Marie e njeh Anya si Anastasia, dhe të dy ribashkohen me gëzim.

Marie i ofron Dimitrit paratë e shpërblimit të nesërmen, duke e njohur atë si shërbëtorin që i shpëtoi, por ai nuk pranon, duke e befasuar dhe niset për në Rusi. Në festimin e kthimit të Anastasia, Marie e informon atë për gjestin e Dimitrit, duke e lënë Anastasia të shqyer mes qëndrimit ose shkuarjes me të. Anastasia shkon në Pont Alexandre III, ku Rasputin e kap dhe e sulmon. Dimitri kthehet për ta shpëtuar, por sulmohet nga një statujë e Pegazit e magjepsur nga Rasputin. Në luftë, Anastasia arrin të marrë kontrollin e Rasputin dhe e shtyp atë nën këmbën e saj, duke marrë hak për familjen e saj ndërsa demonët e Rasputin kthehen mbi të dhe e shkatërrojnë atë, duke i dhënë fund kështu mallkimit Romanov përgjithmonë.

Më pas, Anastasia dhe Dimitri pajtohen; ata ikin, dhe Anastasia i dërgon një letër lamtumire Marisë dhe Sofisë, duke premtuar se do të kthehen një ditë, të cilën Marie e pranon me kënaqësi. Bartok ndan një puthje me një shkop femër para se t'i japë lamtumirën auditorit.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

J. K. Simmons, Victoria Clark, Billy Porter, Patrick Quinn dhe Lillias White ishin ndër ansamblet dhe zërat e personazheve.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "ANASTASIA (U)". British Board of Film Classification (në anglisht). 5 dhjetor 1997. Marrë më 19 mars 2013.
  2. ^ "Anastasia (1997)". The Numbers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2022. Marrë më 31 janar 2022.
  3. ^ "Ask Us". DonBluth.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2000-09-14. Anastasia was 53 million
  4. ^ "Anastasia (1997) - Box Office Mojo". Box Office Mojo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2019. Marrë më 21 shtator 2009.
  5. ^ "IGN: Anastasia: Adventures with Pooka and Bartok". IGN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2007. Marrë më 30 dhjetor 2010.
  6. ^ Chatter, Rialto (28 korrik 2012). "Exclusive: Crawford, Barrett, Halston, Page Join Tveit, Lansbury, Lazar in ANASTASIA Reading!". Broadway World (në anglisht). Wisdom Digital Media. Marrë më 1 korrik 2012.
  7. ^ "ANASTASIA Musical to Make World Premiere at Hartford Stage Next Summer; Darko Tresnjak to Direct!". Broadway World (në anglisht). Wisdom Digital Media. 23 prill 2015. Marrë më 24 prill 2015.
  8. ^ Hill, Jim (19 shtator 2011). "Has Disney Been 'Lion' About Jeremy Irons' Singing Voice?". The Huffington Post (në anglisht). Marrë më 7 qershor 2013.