Anastasia Nikolajevna Romanova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Anastasija Nikolaevna Romanov)
Shko te: navigacion, kërko
Dukesha Anastasia

Dukesha e Madhe Anastasia Nikolaevna Romanova (rusisht: Великая Княжна Анастасия Николаевна Романова) lindi më 18 qershor 1901 Shën Petersburg, Rusi dhe vdiq më 17 korrik 1918 Yekaterinburg. Ishte vajza më e re e car Nikollas së dytë dhe mbretëreshës Aleksandra Fëdorovna e cila ishte dyshuar se kishte mbijetuar gjatë ekzekutimit të familjes së saj.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]