Anastasia e Sirmiumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anastasia
Modern Orthodox Christian icon of Saint Anastasia the Great-Martyr
Virgin and martyr
Lindur281 AD
Rome
VdekurDecember 25 A.D. 300
Pannonia Secunda (modern Serbia) or Palmaria
Honored nëCatholic Church
Oriental Orthodox Churches
Eastern Catholic Churches
Eastern Orthodox Church
KanonizuarPre-Congregation
Vend i shenjtëCathedral of St. Anastasia, Zadar
FestaDecember 25 (Catholic)
December 22 (Orthodox)

Shën Anastasia (vdiq më 25 dhjetor 304) është një shenjtore dhe martire e krishterë që vdiq në Sirmium në provincën romake të Pannonia Secunda ( Serbia moderne). Në kishën ortodokse lindore ajo nderohet si Shën Anastasia Farmakolitria d.m.th. "Çlirimtar nga ilaçet" ( Ἁγία Ἀναστασία ἡ Φαρμακολύτρια ). [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në lidhje me Anastasia, dihet pak me besueshmëri, përveç se ajo vdiq në përndjekjet e Dioklecianit ; shumica e tregimeve rreth saj datojnë nga disa shekuj pas vdekjes së saj dhe e bëjnë atë një vendase romake ose sirmiane dhe një qytetare romake të rangut patrician. Një legjendë e bën atë vajzën e njëfarë Praetextatus dhe nxënëse të Shën Krisogonit . Tradita katolike thotë se nëna e saj ishte Shën Fausta e Sirmiumit .

Anastasia është nderuar prej kohësh si një shëruese dhe ekzorciste . Reliket e saj shtrihen në Katedralen e Shën Anastasias në Zadar, Kroaci .

Ajo është një nga shtatë gratë që, së bashku me Virgjëreshën e Bekuar, përkujtohen me emër në Kanunin Romak të Meshës .

Sipas traditës, Shën Donati i Zarës i solli reliket e Anastasias në Zarë nga Konstandinopoja, kur ai ishte atje me dukën veneciane Beato. Ata ishin urdhëruar nga Karli i Madh për të negociuar kufirin midis Perandorisë Bizantine dhe territoreve kroate që ishin nën dominimin e Perandorisë Franke të Karlit të Madh.

Kisha Ortodokse e nderon Shën Anastasinë si një Martire të Madhe, zakonisht duke iu referuar asaj si "Anastasia Çlirimtare", "Anastasia Shëruese" ose "Anastasia e Sirmiumit". Asaj i jepen shpesh epitetet "Çlirimtare nga obligacionet" dhe "Çlirimtare nga ilaçet", sepse ndërmjetësimeve të saj i atribuohet mbrojtja e besimtarëve nga helmi dhe substanca të tjera të dëmshme. [2] Festa e saj kremtohet më 22 dhjetor në kalendarin e Kishës Ortodokse Lindore . Sipas Synaxarion, ajo ishte e bija e Praepextatus (një pagan) dhe Fausta (një e krishterë).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "St. Anastasia, the Deliverer from Potions | Antiochian Orthodox Christian Archdiocese". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Great Horologion or Book of Hours, Boston: Holy Transfiguration Monastery, 1997, fq. 354, ISBN 0-943405-08-4 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)