Jump to content

Donati i Zarës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Shën Donatit në Zadar

Shën Donati (gjysma e dytë e shekullit VIII Zadar – gjysma e parë e shekullit IX), i quajtur edhe Donati i Zarës, ishte një shenjtor dalmat që u bë peshkop dhe diplomat për qytetin-shtetin dalmat të Zarës (Zadar). Dita e festës së tij festohet më 25 shkurt.

Donati përmendet në analet franke që nga viti 805 si ambasador i qyteteve dalmate tek Karlit të Madh në Thionville. Donatit i takon merita e fillimit të ndërtimit ose zgjerimit të Kishës së Trinisë së Shenjtë. Kisha përfundoi në fillim të shekullit IX dhe në shekullin XV. Emri i saj u ndryshua më vonë nga Venedikasit në Kishën e Shën Donatit . [1]

Kisha e Donatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha është ndërtesa më e madhe para-romane në Kroaci, dhe është ndërtuar mbi rrënojat e forumit të vjetër romak, [2] një pjesë e themeleve të forumit mund të shihen edhe sot.

Sarkofagu i mermerit në katedrale ruan reliket e martires nga Sirmiumi Shën Anastasia me një mbishkrim që daton nga koha e Donatit. Sipas traditës, Shën Donati i solli reliket në Zarë nga Konstandinopoja, kur ishte atje me dukën venecian Beato . Ata ishin urdhëruar nga Karli i Madh për të negociuar kufirin midis Perandorisë Bizantine dhe territoreve kroate që ishin nën dominimin e Perandorisë Franke të Karlit të Madh.

Donati vdiq rreth vitit 811 dhe u varros në Kishën e tij të Trinisë së Shenjtë (sot Kisha e Shën Donatit). Pas vitit 1809, pas pushtimit francez të Zarës, eshtrat e tij u transferuan në Katedralen e Shën Anastasias, ku ndodhen deri më sot, dhe mesha nuk është kremtuar në kishë për rreth dy shekuj.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zadar Attractions". New York Times. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2013. Marrë më 30 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "St Donatus' Church". www.izadar.info. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2012. Marrë më 30 nëntor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)