Jump to content

Andoni Ortuzar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Andoni Ortuzar

Andoni Ortuzar Arruabarrena (lindur më 13 korrik 1962) është një politikan dhe gazetar spanjoll i etnisë baske, dhe president i Partisë Nacionaliste Baske . [1]

Andoni Ortuzar lindi më 13 korrik 1962 në Sanfuentes, në zonën e minierave ( Biskajë ) në Spanjë . Ai studioi "shkenca informacioni", dega e gazetarisë, në Universitetin e Vendit Bask . Në fund të karrierës së tij, ai u bë redaktor i Radios Popullore të Bilbaos.

Në vitin 1981, punësohet si gazetar tek gazeta Deia ku qëndroi deri në vitin 1987 . Në Deia, ai ishte drejtues i seksioneve të piunës dhe politikës baske.

  1. ^ Euzkadi Buru Batzar. "EAJ-PNV: ANDONI ORTUZAR ARRUABARRENA". Eaj-pnv.eus. Marrë më 6 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)