Jump to content

Antignac, Garonë e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antignac
Antinhac (Ocitanisht)
Antignac (Frëngjisht)
Komunë
Një pamje e përgjithshme e Antinjakut
Një pamje e përgjithshme e Antinjakut
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiHaute-Garonne
QarkuSaint-Gaudens
KantoniBagnères-de-Luchon
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Sylvain Comet[1]
Sipërfaqja
1
5.800 km2 (2.239 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
90
 • Dendësia16/km2 (40/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
31010 /31110
Lartësia589–1,846 m (1,932–6,056 ft)
(avg. 601 m or 1,972 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Antignac ( shqiptimi frëngjisht: [ɑ̃tiɲak] ; Ocitanisht: Antinhac ; Shqip: Antinjaku ) është një komunëdepartamentin e Garonës së EpërmeFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
196282—    
196861−25.6%
197563+3.3%
198255−12.7%
199094+70.9%
1999104+10.6%
2008105+1.0%

Vendet piktoreske[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përroi ndarës mes Antinjakut dhe Salles-et-Pratviel
  • Kisha e fshatit
Kroi në fshat

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.