Anton Pronk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tonny Pronk
Anton Pronk 1961.jpg
Anton Pronk më 1961
Të dhënat personale
Emri i plotëAnton Pronk
Data e lindjes21 maj 1941
Vendi i lindjesAmsterdam, Holanda
Data e vdekjes26 gusht 2016
Vendi i vdekjesPurmerend, Holanda
PozicioniMbrojtës
Karriera në rini
1951-1960Ajax
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1960–1969Ajax258(6)
1970–1974FC Utrecht64(1)
Gjithsej322(7)
Ekipi kombëtar
1961–1969Holanda19(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Anton "Ton" Pronk (21 maj 1941 — 26 gusht 2016) ishte futbollist holandez i cili ka luajtur si mbrojtës. Ai po ashtu ka luajtur në kombëtaren holandeze. Ndeshja e tij e fundit në kombëtare ishte në vitin 1969, ku luajti kundër Polonisë në Kupën Botërore.