Aplikacioni "Grammarly"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aplikacioni "Grammarly" është një program amerikan i cili ndihmon në shkrimin e saktë sipas aspekteve drejtshkrimore, gramatikore, pikësimit, qartësisë, angazhimit dhe dorëzimit në tekstet angleze, zbulon plagjiaturën dhe sugjeron zëvendësime për gabimet e identifikuara. [1] Ky aplikacion i lejon përdoruesit të personalizojnë stilin, tonin dhe gjuhën e tyre specifike të kontekstit. [2]

Grammarly-i u lançua në vitin 2009 nga Alex Shevchenko, Max Lytvyn dhe Dmytro Lider. Grammarly është i disponueshëm si një aplikacion i pavarur për përdorim me programet e desktopit, një shtesë shfletuesi të optimizuar për Google Docs dhe një tastierë inteligjente. [3]

Ai është zhvilluar nga Grammarly Inc., me qendra në San Francisko, Kaliforni, [4] dhe zyra në Kiev, [5] New York City, Vancouver dhe Berlin. [6] [7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grammarly-i si aplikacion u themelua nga Max Lytvyn, Alex Shevchenko dhe Dmytro Lider, [8] krijuesit e "My Dropbox", një aplikacion që kontrollon esetë për plagjiaturë. [9] [10] Grammarly-i fillimisht u krijua si një aplikacion edukativ për të ndihmuar studentët e universitetit të përmirësojnë aftësitë e tyre në anglisht. Më vonë iu ofrua klientëve fundorë që përdorin anglisht në jetën e përditshme. [9] [10]

Në fillim të vitit 2018, një studiues sigurie në Google zbuloi një dobësi në versionin beta të zgjerimit të shfletuesit Grammarly, i cili ekspozoi argumentet e vërtetimit në faqet e internetit dhe potencialisht i lejoi ata të aksesonin dokumentet e përdoruesve dhe të dhëna të tjera. [11] Brenda pak orësh, kompania lëshoi një rregullim të nxehtë dhe raportoi se nuk gjeti asnjë provë të të dhënave të komprometuara të përdoruesit. [12] Më vonë në dhjetor, Grammarly lançoi një program bug bounty në HackerOne, duke ofruar një shpërblim prej 100,000 US$ për hakerin e parë të kapelës së bardhë për të hyrë në një dokument specifik në serverin e kompanisë. [13]

Ky aplikacion ndërpreu të gjitha marrëdhëniet e biznesit me përdoruesit në Rusi dhe Bjellorusi në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022 . Kompania gjithashtu njoftoi se do t'i dhuronte Ukrainës të ardhurat neto të fituara në Rusi dhe Bjellorusi që nga viti 2014. Ai gjithashtu ofroi akses falas në mediat ukrainase, të cilat raportonin për luftën në anglisht. [14] [15] [16]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Njerëzit e kanë vlerësuar Grammarly-in për lehtësinë e përdorimit dhe sugjerimet e dobishme, duke e konsideruar të vlefshëm pavarësisht çmimit relativisht të lartë dhe mungesës së funksionalitetit duke mos qenë i lidhur me internetin. [17] Josh Steimle i Forbes-it e lavdëroi atë në 2013, duke thënë se "Është një servis në internet që shpejt dhe lehtë e bën shkrimin më të mirë dhe ju bën të tingëlloni si profesionist ose të paktën ju ndihmon të mos dukeni si budalla." [18] Megjithatë, disa përdorues e kanë kritikuar Grammarly-in për sugjerime të pasakta, mosnjohje të tonit dhe kontekstit dhe ulje të lirisë së shprehjes së shkrimtarëve. [19] [20]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Moore, Ben (16 korrik 2020). "Grammarly Review". PCMag (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2021. Marrë më 17 mars 2022.
 2. ^ Lardinois, Frederic (16 korrik 2019). "Grammarly goes beyond grammar". Techcrunch (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 janar 2021. Marrë më 3 qershor 2021.
 3. ^ Coberly, Cohen (2018-09-12). "You can finally use Grammarly within Google Docs". TechSpot (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-04-04. Marrë më 2019-04-03.
 4. ^ "Grammarly · 548 Market St, San Francisco, CA 94104". Grammarly · 548 Market St, San Francisco, CA 94104 (në anglisht). Marrë më 2021-10-23.
 5. ^ "Grammarly opens new Kyiv office as demand rises for help with English | KyivPost - Ukraine's Global Voice". KyivPost (në anglisht). 2018-07-06. Arkivuar nga origjinali më 2021-04-07. Marrë më 2021-05-27.
 6. ^ McCracken, Harry (2019-04-01). "On its 10th anniversary, Grammarly looks way beyond grammar". Fast Company (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-09-09. Marrë më 2019-09-06.
 7. ^ "AI-powered writing assistant Grammarly opens new office in downtown Vancouver | Venture". dailyhive.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2019-09-14. Marrë më 2019-11-19.
 8. ^ "Grammarly brings its AI-powered proofreading tools to Google Docs". VentureBeat (në anglishte amerikane). 2018-09-12. Arkivuar nga origjinali më 2021-05-16. Marrë më 2021-05-27.
 9. ^ a b "Как двое киевлян создали сервис проверки английского правописания стоимостью $100 млн". Escadra Recruitment Agency (në rusisht). Marrë më 19 shkurt 2022.
 10. ^ a b Rahman, Tameem (2020-06-05). "How Grammarly Grew to 7 Million Daily Users". Medium (në anglisht). Marrë më 19 shkurt 2022.
 11. ^ Ormandy, Tavis (2 shkurt 2018). "Issue 1527: Grammarly: auth tokens are accessible to all websites" (në anglisht). Google. Marrë më 2021-08-01.
 12. ^ Couts, Andrew (2018-02-05). "Grammarly Bug Let Snoops Read What You Wrote, Typos and All (Updated)". Gizmodo (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2021-01-13. Marrë më 2021-08-01.
 13. ^ "Grammarly - Bug Bounty Program" (në anglisht). HackerOne. mars 2022.
 14. ^ MacLellan, Lila (5 mars 2022). "Ukrainian-founded Grammarly is donating all the money it made in Russia since 2014". Quartz (në anglisht). Marrë më 2022-03-07.
 15. ^ Renbarger, Madeline. "'We feel frustrated': Startup CEOs with teams in Ukraine struggle to help their employees in any way they can". Business Insider (në anglisht). Marrë më 2022-03-07.
 16. ^ Lila MacLellan (4 mars 2022). "Ukrainian-founded Grammarly is donating all the money it made in Russia since 2014" (në anglisht). Quartz. Marrë më 9 dhjetor 2022.
 17. ^ Moore, Ben (6 korrik 2020). "Grammarly Review: A slick writing assistant for all your documents". PCMag (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 18. ^ Steimle, Josh (19 nëntor 2013). "Top 5 Writing Tips For Entrepreneurs". Forbes (në anglisht). Marrë më 22 nëntor 2022.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 19. ^ Mayne, Dorothy (26 janar 2021). "Revisiting Grammarly: An Imperfect Tool for Final Editing". another word (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 shkurt 2022. Marrë më 19 shkurt 2022.
 20. ^ Brogan, Jacob (7 shkurt 2018). "Grammarly Fixed a Security Vulnerability, but It Still Can't Fix Our Writing". Slate Magazine (në anglisht).