Argeu i Maqedonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Argeu ose Araeu [1] sipas shkrimtarit grek të shekullit V para Krishtit, Herodoti, ishte njëri nga gjashtë paraardhësit e bashkëkohësit të tij, mbretit Aleksandër I të Maqedonisë (r. 498–454). [2] Paraardhësit e Aleksandrit I, duke filluar nga më i afërti, sipas Herodotit ishin: Amynta, Alketa, Aëropi, Filipi I, Argeu dhe Perdika I. [3] Një traditë rivale [3] mbahet nga Livy, Pausanias, Suidas dhe Junianus Justinus, me Caranus si mbretin e parë maqedonas . [1]

Sipas Polenit, Argeu themeloi kultin e Dionisit me Menadat [4] (ky i fundit i përshkruar në vitin 480 pes. në këtë fragment vazosh).

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argeu, sipas shkrimtarit maqedonas të shekullit II erës sonë, Polieni, ishte mbreti i parë i mbretërisë së lashtë të Maqedonisë, i cili mashtroi dhe fitoi mbi armiqtë e tij superiorë (mbreti Taulantëve Galauri [5] ) me gra të veshura si burra me kurora dhe thyrsi (stafat), i lidhur ngushtë me kultin e Dionisit . [6] [7] Pas fitores, Argeu themeloi një tempull kushtuar Pseudanorit (Njeriu i rremë). [7]

Vetëm babai i Aleksandrit I, Amynta, është shumë i pranishëm në të dhënat historike. [3] Eponimi Argeu për dinastinë (dinastia Argead ) u përdor për të ruajtur mitin e origjinës nga Argosi. [3] Megjithatë, vitet e mbretërimit të tyre janë aplikuar për këta paraardhës legjendar në letërsinë moderne; Argeu është pretenduar se ka sunduar në vitet 678 para Krishtit dhe ka qenë bashkëkohës i mbretit ilir të taulantëve Galauri. [8] [9]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Isaac Newton; Larry Pierce; Marion Pierce (1 shkurt 2009). Newton's Revised History of Ancient Kingdoms: A Complete Chronology. New Leaf Publishing Group. fq. 48. ISBN 978-0-89051-556-3. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Michael Gagarin (31 dhjetor 2009). The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome. Oxford University Press. fq. 229. ISBN 978-0-19-517072-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b c d Michael Gagarin (31 dhjetor 2009). The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome. Oxford University Press. fq. 229. ISBN 978-0-19-517072-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Michael Gagarin (31 December 2009). The Oxford Encyclopedia of Ancient Greece and Rome. Oxford University Press. p. 229. ISBN 978-0-19-517072-6.
  4. ^ Thomas H. Carpenter; Christopher A. Faraone (1993). Masks of Dionysus. Cornell University Press. fq. 262. ISBN 978-0-8014-2779-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Polyaenus (1994). Stratagems of War: Books I-V. Ares. fq. 315. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Joseph Roisman; Ian Worthington (7 korrik 2011). A Companion to Ancient Macedonia. John Wiley & Sons. fq. 432–. ISBN 978-1-4443-5163-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ a b Mark William Padilla (1999). Rites of Passage in Ancient Greece: Literature, Religion, Society. Bucknell University Press. fq. 185–. ISBN 978-0-8387-5418-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ The Lincoln Library of Essential Information. Frontier Press. 1949. fq. 585. 678 {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ Synchronology of the Principal Events in Sacred and Prefane History: From the Creation of Man, to the Present Time. S. Hawes. 1869. fq. 39. 678 Argaeus, first king of Macedon. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)