Jump to content

Arif Starova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Arif Starova është historian shqiptar përkthyes nga turqishtja osmane.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arifi ka lindur në Pogradec, asokohe pjesë e kazasë së Starovës, vilajeti i Manastirit. Daja i tij është Ali Fethi Okyar.[1] Djemtë e tij janë shkrimtari Luan Starova dhe politikani Vulnet Starova. Në vitin 1943 u shpërngul me familjen në Strugë dhe pas luftës mbeti në Jugosllavinë Federale.[2]

Së bashku me Metodija Sokoloski, Vanço Boshkov dhe Fetah Ishaq përktheu dhe redaktoi serinë "Dokumentet turke për historinë maqedonase".

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Керими, Салим Кадри (26/12/2020). "Прилепчанецот Али Фетхи Окјар". Marrë më 19 февруари 2021 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= dhe |date= (Ndihmë!)
  2. ^ "Луан Старова". Флибуста. Marrë më 19 февруари 2021 г. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)