Armend Thaqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Armend Thaqi
Të dhënat personale
Emri i plotëArmend Qazim Thaqi
Data e lindjes10 tetor 1992
Vendi i lindjesPrishtinë, Kosovë
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualKF Prishtina
Numri2
Karriera në rini
0–2013KF Hajvalia
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2013–2016KF Prishtina29(1)
2016–2018SC Gjilani46(3)
2018–KF Prishtina0(0)
Ekipi kombëtar
2017–Kosova1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Armend Qazim Thaqi (lindi më 10 tetor 1992) është futbollistë kosovarë i cili luan për KF Prishtina si mbrojtësi dhe për kombëtaren kosovare.

Më 22 qershor 2013, ai u bashkua me Prishtinën.[1]

Më 13 korrik 2016, Thaqi u bashkua me Gjilanin.[2]

Më 31 maj 2018, Thaqi i'u kthye klubit KF Prishtina pas kalimit dy vjeçar në Gjilan, ai nënshkroi kontratë dy vjeçare, së bashku me shokun e tij Leutrim Bekteshi.[3] Më 11 korrik 2018, ai bëri debutimin e tij me Prishtinën në raundin e parë kualifikues në UEFA Europa Ligë kundër klubit luksemburgas Fola Esch.[4][5]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 13 nëntor 2017, Thaqi bëri debutimin e tij me Kosovën në ndeshje miqësore kundër Letonisë pasi erdhi si zëvendësues në minutën e 83-të në vend të Fidan Alitit.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Armend Thaqi nënshkruan me Prishtinën". Telegrafi. 22 qershor 2013.
  2. ^ "Zyrtare: Armend Thaqi te Gjilani". Zeri. 13 korrik 2016.
  3. ^ "Armend Thaqi e Leotrim Bekteshi vishen bardhekaltër". KF Prishtina. 31 maj 2018.
  4. ^ "CS Fola Esch - Prishtina, formacionet". Radio Televizioni i Kosovës. 11 korrik 2018.
  5. ^ "Formacionet zyrtare: Prishtina dëshiron rezultat pozitiv ndaj CS Fola Esch". Telegrafi. 11 korrik 2018.