Armiku i Shtetit (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Armiku i Shtetit
Regjia ngaTony Scott
Shkruar ngaDavid Marconi
ProdhuesiJerry Bruckheimer
LuajnëWill Smith
Gene Hackman
Jon Voight
Regina King
Loren Dean
Jake Busey
Barry Pepper
Gabriel Byrne
KinematografiaDaniel Mindel
MontazhiChris Lebenzon
MuzikaHarry Gregson-Williams[1]
Trevor Rabin

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
20 nëntor 1998
Kohëzgjatja
132 min.
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti90 milionë dollarë[2]
Fitimi250.6 milionë dollarë[2]

Armiku i Shtetit (Anglisht: Enemy of the State) është film amerikan i vitit 1998 me regji të Tony Scott. Filmi tregon historinë e një grupi të agjentëve të NSA-së duke bërë plane të fshehura për të vrarë një kongresist.

Filmi është xhiruar në Uashingon D.C. dhe Baltimore, por më së shumti u xhirua në Baltimore. Xhirimi filloi në Fell's Point dhe në mes të muajit janar, kompania e filmit u zhvendos në Los Angeles për të përfunduar prodhimin në prill 1998.[3]

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zyrtari i NSA-së, Thomas Bryan Reynolds, takohet me kongresistin amerikan Phil Hammersley në një park publik për të diskutuar mbështetjen për një pjesë të re të legjislacionit kundër terrorizmit që Kongresi i SHBA-së po shtyn që në mënyrë dramatike zgjeron kompetencat e vëzhgimit të agjencive të inteligjencës mbi individët dhe grupet. Hammersley mbetet i angazhuar për të bllokuar kalimin e tij, pasi ai beson se pothuajse tërësisht do të shkatërrojë privatësinë e shtetasve të SHBA-së. Reynolds, i vendosur të kalojë faturën në mënyrë që të fitojë një promovim të vonuar dhe të parashikuar brenda NSA-së, ka vrasjen e ekipit të tij Hammersley, përhapja e tabletave në zemër mbi makinën e tij, vendosja e trupit të tij në makinë dhe e shtyn atë në një liqen për të simuluar shkaku i vdekjes si një sulm në zemër. Pas kësaj, ata zbulojnë se studiuesi i kafshëve të egra Daniel Zavitz kishte një kamerë që synonte në pyllin në vendin e tyre. Zavitz inspekton pamjet dhe, duke kuptuar se ka kapur vrasjen e kongresistit, e quan një gazetar që e njeh. Thirrja monitorohet nga ekipi i Reynolds, i cili tenton të hyjë në apartamentin e Zavitz për të tërhequr kasetë. Duke e kuptuar se është në rrezik, Zavitz e transferon videon në një disk para se të ikte nga apartamenti përpara njerëzve të Reynolds.

Zavitz godet në një mik të vjetër kolegji, avokati i punës Robert Clayton Dean, dhe rrëshqet disku në çantën e tij të blerjes pa dijeninë e tij. Menjëherë pas, Zavitz është vrarë kur ai bashkohet me kamion zjarrfikës në një biçikletë të vjedhur; Burrat e Reynolds më vonë vrasin gazetarin që ai e kishte quajtur më parë. Kur Reynolds dhe ekipi i tij zbulojnë se Dean mund ta ketë videon dhe pasi nuk e arriti të bindë atë (nën maskën e punonjësve të policisë) për t'i lejuar ata të kërkonin blerjet e tij, ata, duke besuar se Dean dhe Zavitz ishin në bashkëpunim, bastisnin shtëpinë e tij dhe pajisjet e mbikqyrjes së bimëve. Ata pastaj shpërndajnë dëshmi të rreme për të implikuar dekanin për të punuar me familjen e mafias Paulpin Pintero dhe për të pasur një marrëdhënie me ish të dashurën Rachel Banks. Keqtrajtimi shkatërron jetën e Deanit: ai largohet nga puna, llogaritë e tij bankare janë të ngrira dhe gruaja e tij Carla e hedh atë jashtë shtëpisë.

Dean beson se Pintero është prapa fushatës së hakmarrjes si hakmarrje për një rast të mëparshëm, me ndihmën e kontaktit të fshehtë të Bankës Brill. Dean krijon një takim me Brill, për të cilin NSA dërgon një mashtrues, por Brill vërtetë shpëton Dean. Brill shpjegon se ndjekësit e tij janë agjentë të NSA dhe e ngrejnë atë për të gjetur pajisjet e fshehura në veshjen e tij. Me Dean dhe Brill në fshehje, agjentët e NSA vrasin Banks dhe e bëjnë dekanin për vrasjen.

Dean merr diskun dhe Brill identifikon Reynolds në videon e rikuperuar, por disku është shkatërruar gjatë një arratisje nga një sulm i NSA. Brill, emri i vërtetë i të cilit është Edward Lyle, i tregon Deanit të kaluarën e tij si një ekspert i komunikimit; ai ishte i vendosur në Iran gjatë Revolucionit iranian; partneri i tij, babai i Rakelës, u vra, por Lyle e bëri atë dhe ishte fshehur që nga ajo kohë. Lyle përpiqet të bindë Dean-in për të ikur, por Dean është i vendosur për pastrimin e emrit të tij.

Dean dhe Lyle ndjekin një tjetër përkrahës të faturës së mbikqyrjes, kongresmeni amerikan Sam Albert, duke e filmuar atë duke pasur një lidhje me ndihmësit e tij. Dean dhe Lyle "fshehin" njërin nga insektet e NSA-së në dhomën e Albertit, kështu që Albert do ta gjejë atë dhe NSA do të fillojë një hetim në përgjimin e Albertit. Lyle gjithashtu depoziton para në llogarinë bankare të Reynolds për të bërë të duket se ai është duke marrë ryshfet, duke ushtruar presion mbi Reynolds.

Lyle kontakton Reynolds për të ngritur një takim për të shkëmbyer videon dhe për të marrë Reynolds për të inkriminuar veten. Në vend të kësaj, burrat e Reynolds priten në takim dhe mbajnë Lyle dhe Dean me armë, duke kërkuar kasetë. Dean u thotë atyre se vrasja e Hammersley është në duart e Pintero, mirëkuptimi i restorantit Pintero është nën mbikëqyrjen e FBI-së. Dean, Reynolds dhe ekipi i NSA-së hyjnë në restorantin e Pintero-s. Me përdorimin e një gjuhe të paqartë, Dean bind Pintero se Reynolds është pas videos inkriminuese që Dean e shantazhoi atë dhe takimi shndërrohet në një shpërthim masiv të armëve që vret mafiozët Reynolds dhe disa anëtarë të ekipit të tij NSA. Gjatë kësaj përplasjeje, Lyle përdor fshehtësinë dhe duke vepruar për të mbikqyrur FBI-n se Pintero po rrëmben policët, duke shkaktuar një bastisje. Lyle shpëton, ndërsa FBI shpëton Dean dhe zbulon gjithë komplotin.

Kongresi i SHBA-së është i detyruar të heqë dorë nga projektligji për të shmangur një skandal kombëtar, edhe pse ato mbulojnë përfshirjen e NSA-së për të ruajtur reputacionin e agjencisë. Dekani është pastruar nga të gjitha akuzat dhe është ribashkuar me gruan e tij. Lyle e lë Dekanin një mesazh "lamtumirë" nëpërmjet televizorit të tij ndërsa po shikon, duke treguar veten të relaksuar në një vend tropikal.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Enemy Of The State Music Review". Music from the Movies. 1998. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2015. Marrë më 2015-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Enemy of the State box office". Box Office Mojo. Marrë më 2008-06-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Greg Huxtable (20 maj 2013). "ENEMY OF THE STATE - Production Notes". Cinema Review. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 mars 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)