Arst

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Arsti

Arsti ose Arshti është një fshatkomunën Fierzërrethin e PukësShqipërisë.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baroni Nopça ka qenë i mendimit se Asteia, apo Astia e P. Gasparit, njëjtësohet me Arshtin. Gaspari shënon praninë e një kishe kushtuar Shën Kollit dhe një uratoreje kushtuar Shna Prendes; me kërkimet e Armaos është vërtetuar se kisha e 1930 e Arshtit i kushtohet Shën Gjon Pagëzuesit, por që populli kujton qenien e një kishe të lashtë të Shën Kollit.[2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.
  2. ^ Armao, Ermanno (2006) [1933]. Kamsi, Willy (red.). Vende, kisha, lumenj, male e toponime të ndryshme të një harte të lashtë të Shqipërisë Veriore. Tiranë: Korbi. fq. 40. ISBN 99943-620-8-9. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)