Artem Shabanov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Artem Shabanov

Shabanov me Volyn Lutsk në vitin 2015
Të dhënat vetjake
Emri i plotëArtem Mykhaylovych Shabanov
Datëlindja (1992-03-07) 7 mars 1992 (32 vjeç)
VendlindjaKiev, Ukrainë
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)[1]
PozicioniQëndër-mbrojtës
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Fehérvár
Numri13
Karriera me të rinjtë
2005–2007Dynamo Kyiv
2007–2009Arsenal Kyiv
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2009–2013Arsenal Kyiv2(0)
2014–2016Volyn Lutsk60(1)
2017Stal Kamianske13(0)
2017Olimpik Donetsk16(0)
2018–2022Dynamo Kyiv58(2)
2021Legia Warsaw (huazim)7(0)
2022–Fehérvár11(0)
Karriera ndërkombëtare
2010Ukraina U184(0)
2010Ukraine U195(0)
2017–Ukraina2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 15 maj 2022
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 5 nëntor 2020

Artem Mykhaylovych Shabanov ( ukrainisht: Артем Михайлович Шабанов; i lindur më 7 mars 1992) është një futbollist profesionist ukrainas i cili luan si qendërmbrojtës për Fehérvár .

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shabanov është produkt i FC Dynamo dhe FC Arsenal Sportive Schools në Kiev. [2]

Ai bëri debutimin e tij për FC Arsenal luajti një ndeshje të plotë kundër FC Sevastopol më 30 shtator 2013 në Premier League të Ukrainës . [3]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klubi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 October 2021[4]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Club Season League National Cup Continental Other Total
Division Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals Apps Goals
Arsenal Kyiv 2013–14 Ukrainian Premier League 2 0 0 0 2 0
Volyn Lutsk 2013–14 Ukrainian Premier League 3 0 0 0 3 0
2014–15 Ukrainian Premier League 22 1 3 0 25 1
2015–16 Ukrainian Premier League 21 0 4 0 25 0
2016–17 Ukrainian Premier League 14 0 2 0 16 0
Total 60 1 9 0 0 0 0 0 69 1
Stal Kamianske 2016–17 Ukrainian Premier League 13 0 0 0 13 0
Olimpik Donetsk 2017–18 Ukrainian Premier League 16 0 1 0 2[a] 0 19 0
Dynamo Kyiv 2017–18 Ukrainian Premier League 8 0 1 0 1[a] 0 0 0 10 0
2018–19 Ukrainian Premier League 17 0 1 0 4[b] 0 0 0 22 0
2019–20 Ukrainian Premier League 26 2 4 0 5[a] 1 0 0 35 3
2020–21 Ukrainian Premier League 1 0 0 0 1[c] 0 0 0 2 0
2021–22 Ukrainian Premier League 6 0 1 1 1[c] 0 0 0 8 1
Total 58 2 7 1 12 1 0 0 77 4
Legia Warsaw (loan) 2020–21 Ekstraklasa 7 0 1 0 0 0 0 0 8 0
Fehérvár 2021–22 Nemzeti Bajnokság I 11 0 0 0 0 0 11 0
Career total 167 3 18 1 14 1 0 0 199 5

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 19 June 2019[4]
Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit
skuadra kombëtare viti Aplikacionet Golat
Ukrainë 2017 1 0
Total 1 0

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dinamo e Kievit

  • Superkupa e Ukrainës : 2018
  • Kupa e Ukrainës : 2019–20

Legia e Varshavës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Artem Shabanov". fcdynamo.com (në anglisht). FC Dynamo Kyiv. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2021. Marrë më 20 tetor 2021.
  2. ^ Биография: Артем Шабанов (në rusisht). footballtop.ru. 2013-10-13.
  3. ^ Шабанов Артем Михайлович (në ukrainisht). Official UPL Site. 2013-10-13. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2013. Marrë më 13 tetor 2013.
  4. ^ a b "Artem Shabanov" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 19 qershor 2019.
  1. ^ a b c Appearance(s) in the UEFA Europa League
  2. ^ One appearance in the UEFA Champions League, three appearances in the UEFA Europa League
  3. ^ a b Appearance(s) in the UEFA Champions League

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]