Asllan Usojan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Aslan Ûsoyan (Gjeorgjisht: ასლან უსოიანი; Rusisht: Асла́н Раши́дович Усоя́н) (27 shkurt 1937 – 16 janar 2013), ishte një bos mafioz rus, një hajdut dhe hajdut i ligjit me prejardhje kurde, i cili filloi karrierën e tij duke operuar në Gjeorgji, pastaj vazhdoi në Moskë, Ural, Siberi, Uzbekistan, Krasnodar, Soçi, dhe pjesë të tjera të ish-Bashkimit Sovjetik.[1]

Si një kurd etnik, u përfol se ishte një nga furnizuesit e armëve të paligjshme të lëvizjes separatiste kurde[2] PKK që po lufton një luftë të armatosur kundër shtetit turk për një Kurdistan autonome dhe të drejta kulturore dhe politike për kurdët në Turqi.[3]

Më 16 janar 2013, Usoyan u qëlluan nga një snajper duke zbritur në katin e gjashtë të një ndërtese apartamenti ngjitur pasi la një restorant i cili shërbente si 'zyra' e tij, dhe megjithë përpjekjet e truprojave të tij dhe punonjësve të ambulancave ai vdiq gjatë rrugës për në spital.[4] Vdekja e tij mendohej se kishte të ngjarë të nxiste kaos në botën kriminale. Ditën kur Usoyan u qëllua për vdekje, një shkrimtar arkeologjik armen, Sergej Galoyan tha në një bisedë me një faqe lokale të lajmeve,[5] se vrasja e mbretit mafioz mund të jetë e lidhur me një trazirë të caktuar në botën kriminale, veçanërisht ndërtimin e objektet olimpike të Soçit për të cilat thuhet se kanë tërhequr investime të konsiderueshme.

Të dyshuarit kryesorë të vrasjes së Usoyanit janë Tariel Oniani dhe Rovshan Janiyev.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Schreck, Carl. The Who's Who of Moscow mobsters, The National
  2. ^ The death of Moscow's Don: Aslan Usoyan gunned down outside his favourite restaurant, The Independent
  3. ^ Tahiri, Hussein. The Structure of Kurdish Society and the Struggle for a Kurdish State. Costa Mesa, California: Mazda Publications 2007. pp 232 ff
  4. ^ "МВД сообщило о смерти Деда Хасана в результате покушения". Газета.Ru. Marrë më 30 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Helix Consulting LLC. "Mafia king's murder will spur chaos, says crime fiction writer". tert.am. Arkivuar nga origjinali origjinali më 18 shkurt 2013. Marrë më 30 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Mob Wars: A Vor For A Vor". RadioFreeEurope/RadioLiberty. Marrë më 30 nëntor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)