Asuman Bejtop

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Doktoresha Asuman Bejtop (27 mars 1920 - 18 shkurt 2015) ishte një botaniste turke, mbledhëse bimësh, farmakologe dhe edukatore. Është e njohur për kërkimet e saj në vetitë medicinale të florës së Turqisë . [1] [2] Në vitin 1964 ajo themeloi Departamentin e Botanikës Farmaceutike në Universitetin e Stambollit dhe themeloi herbariumin e departamentit, për të cilin ajo kontriboi me mbi 23,000 ekzemplarë. [3] [4] Ajo është gjithashtu e njohur për përshkrimin e disa llojeve të krokusit, dhe speciet Allium baytopiorum dhe Colchicum baytopiorum janë emëruar në nder të saj. [4] Ajo ishte e martuar me një botanist Turhan Bejtop .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Asuman Baytop". Bilim Kadınları (në turqisht). 16 mars 2019. Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2019. Marrë më 22 mars 2019.
  2. ^ Şengör, A. M. Celal. "Botanik biliminin bir numaralı hanımefendisini kaybettik! Asuman Baytop" (PDF). Botanik Tarihi: 15. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 1 prill 2019. Marrë më 22 mars 2019. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mathew, Brian. "First lady of the crocus: The botanist Asuman Baytop (1920–2015)". www.cornucopia.net. Cornucopia Magazine. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2016. Marrë më 22 mars 2019. Her publications on various aspects of the Turkish flora are numerous, and the large and important herbarium of the Faculty of Pharmacy at Istanbul University (ISTE) – which she set up – includes a significant number of specimens she collected in Turkey during her wide-ranging travels. Her life's work, the herbarium contains 58,000 specimens, of which she personally collected 23,300. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b Özhatay, Neriman (26 nëntor 2016). "Professor Asuman Baytop (1920-2015)". İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dergisi (në anglisht). 45 (1): 1–6. ISSN 0367-7524. Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 22 mars 2019.