August Schmidthuber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

August Schmidthuber (8 maj 190119 shkurt 1947) ishte një SS Brigadeführer e 7. SS-Freiwilligen-Gebirgs-Division „Prinz Eugen“ nga 20 janar 1944 te 8 maj 1945, dhe SS Skënderbeu nga maj 1944 e tutje.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

August Schmidthuber ka lindur në Augsburg, Bavaria, në 8 maj 1901. Ai u bashkua Sturmabteilung dhe Schutzstaffel (SS) shumë të rinj. Në 1939 ai fitoi Kryqi i Hekurt. Në 1943 ai u dërgua në Shqipëri për të mbikëqyrur operacionet e policisë SS të sigurisë. Nga maji deri në nëntor 1944 ai urdhëroi SS Skënderbeu (21. Waffen-Gebirgs-Division der SS „Skanderbeg“ (albanische Nr. 1)).

Ai u ekzekutua më 27 shkurt 1947 nga qeveria Jugosllavia për rolin e tij në vrasjen e civilëve të atij vendi.

Përmbledhje e karrierës[redakto | redakto tekstin burimor]

Gefreiter - October 1, 1922

Unteroffizier - November 1, 1923

Unterfeldwebel - April 1, 1926

Oberfeldwebel - November 1, 1926

SS-Obersturmführer - May 17, 1935

SS-Hauptsturmführer - September 3, 1936

SS-Sturmbannführer - January 30, 1939

SS-Obersturmbannführer - June 21, 1941

SS-Standartenführer - April 20, 1943

SS-Oberführer - June 21, 1944

SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS - January 30, 1945

Dekoratave shquar[redakto | redakto tekstin burimor]

Infanterie Sturmabzeichen në argjendi

Eisernes Kreuz, Klasa e dytë - October 4, 1939

Eisernes Kreuz, Klasa e parë - November 11, 1939

Ostmedaille - 1942

Deutsches Kreuz në Gold - August 3, 1943

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  • History of the United Nations War Crimes Commission and the Development of the Laws of War p. 528, United Nations War Crimes Commission, London: HMSO, 1948
  • Bernd Fischer, Albania at War (1999)
  • Chris Bishop, Hitler's Foreign SS Divisions (2005)