Aurec-sur-Loire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aurec-sur-Loire
Komunë
noform
Pamje nga Aurec-sur-Loire
Stema_figura
Vendndodhja
Aurec-sur-Loire is located in Franca
Aurec-sur-Loire
Aurec-sur-Loire
45°22′12″V 4°12′09″L / 45.37°V 4.2025°L / 45.37; 4.2025Koordinatat: 45°22′12″V 4°12′09″L / 45.37°V 4.2025°L / 45.37; 4.2025
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvergne-Rhône-Alpes
Departamenti Haute-Loire
Qarku Arrondissement Yssingeaux
Kantoni Aurec-sur-Loire
Ndërbashkësia Loire-Semène
Kryetari Claude Vial
Partia drejtë ndryshme
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.44 km2
Lartësia 432 m (m.n.d.)
Popullsia 6035 banorë
Dendësia 269 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 43110
INSEE 43012
Faqja Zyrtare mairie-aurec.fr


Aurec-sur-Loire (oksitanishtja: Aurec de Lèir) është një komunëFrancë. Aurec-sur-Loire bën pjesë në departamentin Haute-Loirerajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna ka një popullsi prej 6035 banorë dhe sipërfaqe 22.44 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Saint-Paul-en-Cornillon në veri-lindje, Saint-Maurice-en-Gourgois në veri-perëndim, Malvalette në jug-perëndim, La Chapelle-d'Aurec në jug, Pont-Salomon në jug-lindje dhe Saint-Ferréol-d'Auroure në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17932.104—    
18001.896−9.9%
18062.113+11.4%
18212.407+13.9%
18312.570+6.8%
18362.575+0.2%
18412.591+0.6%
18462.710+4.6%
18512.700−0.4%
18562.812+4.1%
18612.829+0.6%
18662.455−13.2%
18722.531+3.1%
18762.613+3.2%
18812.674+2.3%
18862.599−2.8%
18912.511−3.4%
18962.232−11.1%
19012.568+15.1%
19062.801+9.1%
19112.591−7.5%
19212.095−19.1%
19262.234+6.6%
19312.609+16.8%
19362.668+2.3%
19462.609−2.2%
19542.745+5.2%
19623.106+13.2%
19683.620+16.5%
19753.975+9.8%
19824.248+6.9%
19904.510+6.2%
19994.895+8.5%
20065.229+6.8%
20095.557+6.3%
20105.614+1.0%
20115.675+1.1%
20125.804+2.3%
20135.919+2.0%
20146.035+2.0%


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]