Jump to content

Saint-Paul-en-Cornillon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Saint-Paul-en-Cornillon
VendiFranca
RajoniAuvergne-Rhône-Alpes
DepartamentiLoire
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar

Saint-Paul-en-Cornillon (oksitanishtja: Sant Paul jos Cornilhon) është një komunëFrancë. Saint-Paul-en-Cornillon bën pjesë në departamentin Loirerajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna ka një popullsi prej 1352 banorë dhe sipërfaqe 3,72 km².

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo kufizohet Çaloire në veri, Saint-Maurice-en-Gourgois në perëndim, Aurec-sur-Loire në jug-perëndim, Saint-Ferréol-d'Auroure në jug, Fraisses në jug-lindje dhe Unieux në lindje.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1793462—    
1800582+26.0%
1806626+7.6%
1821487−22.2%
1831592+21.6%
1836576−2.7%
1841536−6.9%
1846543+1.3%
1851548+0.9%
1856514−6.2%
1861656+27.6%
1866686+4.6%
1872514−25.1%
1876537+4.5%
1881526−2.0%
1886659+25.3%
1891582−11.7%
1896607+4.3%
1901585−3.6%
1906594+1.5%
1911581−2.2%
1921550−5.3%
1926505−8.2%
1931512+1.4%
1936515+0.6%
1946509−1.2%
1954607+19.3%
1962633+4.3%
1968598−5.5%
1975672+12.4%
19821.045+55.5%
19901.122+7.4%
19991.304+16.2%
20051.319+1.2%
20061.301−1.4%
20071.288−1.0%
20081.299+0.9%
20091.310+0.8%
20101.321+0.8%
20111.331+0.8%
20121.339+0.6%
20131.345+0.4%
20141.352+0.5%

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]