Bülent Eczacıbaşı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bülent Eczacıbaşı (lindi më 1949) është një biznesmen turk. Aktualisht, ai shërben si kryetar i bordit në Eczacıbaşı Holding, një konglomerat i shquar turk.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është djali i Nejat Eczacıbaşı, themeluesi i kompanisë Eczacıbaşı dhe gruasë së tij Fatma Beyhan. Ai ka një vëlla Faruk, i cili është 5 vjet më i ri.[1][2]

Bülent Eczacıbaşı u diplomua në Imperial College London pas arsimit në Deutsche Schule Istanbul. Ai mori gradën master në inxhinieri kimike nga Instituti i Teknologjisë i Massachusets. Pasi filloi karrierën e tij profesionale në vitin 1974 në Eczacıbaşı Holding, ai mbajti një sërë pozicionesh menaxheriale në filiale.

Bülent Eczacibasi u martua me Oya Esener dhe kanë dy fëmijë; një djalë Emre dhe një vajzë Esra.[3][4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Beyhan Eczacıbaşı'na son veda". Hürriyet (në turqisht). 30 gusht 2004. Marrë më 2011-10-09.
  2. ^ "Faruk Eczacıbaşı". Eczacıbaşı Holding. Marrë më 2011-10-09. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Susoy, Yener (8 nëntor 1999). "12 Eylül'de fırsat kaçtı". Hürriyet (në turqisht). Marrë më 2011-10-09.
  4. ^ Kadak, Şelale (20 maj 2007). "'Harvardlı olmak için para yetmez". Sabah (në turqisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 maj 2017. Marrë më 2011-10-09.