BMC Vuran

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Task Forca e Përbashkët Turke e Gatishmërisë Shumë të Lartë në Rumani

BMC Vuran (Shqip: Goditësi).është një automjet turk i mbrojtur nga prita & rezistent ndaj minave (MRAP) i ndërtuar nga BMC. Vuran është projektuar dhe prodhuar nga prodhuesi turk i automjeteve të blinduara BMC për të përmbushur kërkesat e Forcave Tokësore Turke.[1]

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • BMC Vuran (4X4) - Mjet i blinduar me shumë qëllime / pa frëngji armësh.
  • BMC Vuran (4X4) - Sistemi i armëve me telekomandë të dyfishtë Aselsan SARP (UKSS) / me Frëngji armësh.
  • BMC Vuran (4X4) - Aselsan Alkar 120 mm mbajtës i integruar i mortajës.
  • BMC Vuran SUNGUR - Sistemi i Mbrojtjes Ajrore për lartësi të ulët me dy predha raketash PORSAV (MANPAD).

Operatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kosova: Ka blerë 4 automjete me mortajë 120mm nga Industria Turke BMC. Njësi të tjera janë blerë në gusht 2021.
  • Libia: I janë blerë nga Forcat e Armatosura Turke.
  • Tunizia: Ka blerë për vlerësim. Njihet se do të eksportohet zyrtarisht në Tunizi që nga dhjetori 2020.
  • Turqia: Forcat Tokësore Turke: 90 automjete të dorëzuara (gjithsej 512 të porositura). Komanda e Përgjithshme e Xhandarmërisë: 200 automjete të porositura.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "BMC Vuran", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-08, marrë më 2022-12-19