Otokar Cobra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Otokar Cobra - Ushtria e Kosovës

Otokar Cobra është një mjet taktik i blinduar, i zhvilluar nga firma turke Otokar.

Cobra është një familje automjetesh të blinduara të prodhuara nga Otokar e Turqisë. Prodhohet në dy gjenerata.[1]

Qëndrueshmëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshja prej çeliku monokok siguron mbrojtje kundër zjarrit të armëve të vogla, predhave të artilerisë dhe në një farë mase kundër minave kundër personelit dhe tankeve, dhe IED-ve. Harqet e rrotave të përparme janë krijuar për t'u hedhur në xhepat e lirë të shpërthimit.

Në dhjetor 2016, pamjet e një sulmi të ISIL kundër tankeve turke M-60 Sabra që qarkullonin në internet, treguan ekuipazhin e një Cobra APC që i mbijetonte një goditjeje të drejtpërdrejtë nga një RPG e ISIL.

Automjeti Cobra formon një platformë të përbashkët e cila mund të përshtatet për role dhe kërkesa të ndryshme misioni, duke përfshirë: transportues të blinduar të personelit, mjet antitank, mjet zbulimi, automjet radar vëzhgimi tokësor, mjet vëzhgimi përpara, ambulancë të blinduar, postë komandimi të blinduar, automjet me frëngji për Mitraloz 12.7 mm (frëngji e prodhuar nga firma izraelite Rafael), top 20 mm, raketa antitank si raketa TOW dhe raketa Spike ose raketa tokë-ajër.

Kobrat mund të përdoren si mjete luftarake amfibe. Forcat detare turke janë aktualisht në kërkim të një automjeti të ri amfib dhe Cobra është renditur në mesin e kandidatëve për blerje.

Kobra II[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cobra II (turqisht: Kobra II), një zhvillim i mëtejshëm i Cobra ekzistuese, është një automjet taktik amoured i projektuar dhe prodhuar nga kompania turke Otokar. Cobra II është një mjet i blinduar me rrota 4x4 dhe ka një kapacitet për nëntë personel duke përfshirë shoferin dhe komandantin. Ai përmban nivel të lartë mbrojtjeje kundër kërcënimeve nga mjetet shpërthyese të improvizuara, minat tokësore. Ndër funksionet e tij të ndryshme janë siguria dhe operacionet paqeruajtëse dhe mbrojtja e kufijve. Transportuesi i personelit mund të prodhohet në versione të ndryshme, sipas kërkesave të ndryshme të sigurisë të përdoruesit falë dizajnit të tij modular.

Gjatësia e përgjithshme e transportuesit taktik të personelit është 5,6 m (18 ft) me gjerësinë e saj 2,5 m (8 ft 2 in) dhe lartësinë 2,2 m (7 ft 3 in). Run flat, CTIS, sistemi i ajrit të kondicionuar, sistemi i ndriçimit të ndërprerjes dhe syri i tërheqjes janë ndër pajisjet standarde të automjetit. Mund të pajiset gjithashtu me një çikrik vetë-rikuperues, një çantë filtrimi CBRN, sistem automatik të shuarjes së zjarrit, sistem navigimi, sistem intercom dhe një njësi energjie ndihmëse. Mund të pajiset opsionalisht me një sistem armësh me telekomandë (RCWS) deri në 30 mm mitralozë ose granatahedhës.

Ai shërben në Forcat e Armatosura Turke dhe forcat e sigurisë. Përdoret gjithashtu nga disa vende të tjera si dhe nga Kombet e Bashkuara në misionet paqeruajtëse. Zhvillimi i mjetit të blinduar, i cili përdoret për patrullimin në barrierën Siri-Turqi, u financua nga Bashkimi Evropian. Ajo u prezantua për herë të parë në maj 2013.

I zbuluar për herë të parë në IDEF 2013, Cobra II është një pasardhës më i blinduar i Cobra. Cobra II ka një peshë luftarake që është afërsisht dyfishi i asaj të paraardhësit të saj dhe është pak më e gjerë, më e gjatë dhe më e gjatë.

Pajisjet standarde përfshijnë kamerën e pamjes së pasme, kamerën e përparme termike, sistemin e ajrit të kondicionuar, sistemin e ndriçimit të ndërprerjes, rripat e sigurimit me shumë pika, pajisjet e radios dhe një sy tërheqës. Mund të pajiset opsionalisht me një çikrik vetë-rikuperues, një çantë filtrimi bërthamor, biologjik dhe kimik, një sistem automatizimi të shuarjes së zjarrit, një sistem intercom, një sistem navigimi dhe një njësi energjie ndihmëse. Në një konfigurim APC, automjeti mund të mbajë nëntë personel dhe mund të armatoset me një numër armësh të ndryshme, duke përfshirë mitralozë të drejtuar nga ekuipazhi dhe stacione armësh në distancë të armatosur me raketa tokë-ajër me rreze të shkurtër veprimi dhe granatahedhës.

Cobra II mundësohet nga një motor 6.7 litrash, me gjashtë cilindra, me ftohje me ujë, me turbo karikim, të zakonshëm hekurudhor, motor nafte i lidhur me një kuti ingranazhi automatik (gjashtë përpara dhe një mbrapa). Prodhon një fuqi prej 360 hp (269 kW) në 2,650 rpm, dhe çift rrotullues prej 1100 Nm në 1,400 rpm. Motori është gjithashtu i pajtueshëm me karburantin F-34 dhe F-54. Ka një shpejtësi maksimale prej 110 km/h (68 mph) dhe mund të operojë në një distancë prej 700 km (430 mi).

Otokar ka marrë porosi për Cobra II si nga një klient i pazbuluar ashtu edhe nga Forcat e Armatosura Turke.

Në fund të vitit 2015, Forcat e Armatosura Turke porositën 82 automjete Cobra II plus sistemet përkatëse, mirëmbajtjen dhe mbështetjen me vlerë 52 milionë dollarë. Në qershor 2016, Forcat e Armatosura Turke porositën një numër të pazbuluar automjetesh Cobra II plus sisteme të lidhura, mirëmbajtje dhe mbështetje me vlerë 120.8 milionë dollarë. Duke supozuar të njëjtën vlerë ndaj raportit të automjetit si porosia e vitit 2015, kjo do të nënkuptonte një porosi prej rreth 180 automjetesh.

Otokar Cobra 2

Eksporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bangladesh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mori 22 Cobra IMV në 2007–2008, 22 në 2013 dhe 67 Cobra II MRAP në 2017–2018.

Pakistan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas burimeve, Pakistani ka blerë mbi 200 nga këto automjete dhe planifikon të ketë rreth 500 në inventarin e tyre. Një marrëveshje është lidhur me TOT dhe automjetet e mbetura do të prodhohen në Heavy Industries Taxila me porosi shtesë për Otokar Akrep.

Historia Operacionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeorgji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në luftën e Osetisë së Jugut të vitit 2008, automjetet Cobra të pajisura me mitralozë NSV 12.7 mm dhe granatahedhës automatikë 40 mm u përdorën nga forcat speciale të Ministrisë së Punëve të Brendshme të Gjeorgjisë gjatë sulmit të tyre në qytet në Betejën e Tskhinvali. Një nga kobrat u shkatërrua dhe u kap nga ushtria ruse. Kobrat po përdoren gjithashtu nga forcat gjeorgjiane të OKB-së në Republikën e Afrikës Qendrore.

Nigeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushtria nigeriane ka vendosur kobra gjatë operacioneve kundër kryengritjes së Boko Haram në veri-lindje të vendit që nga viti 2013.

Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kobrat po përdoren në mënyrë aktive nga Forcat e Armatosura Turke brenda vendit për operacione antiterroriste. Kobrat kanë treguar të jenë shumë rezistente ndaj shumicës së sulmeve me mina dhe IED, me ekuipazhin që i mbijetoi shumicën e incidenteve pa asnjë lëndim. Sofistikimi në rritje i përdorimit të IED nga PKK dhe humbja e tetë ushtarëve brenda një më 19 gusht 2015, ka shtyrë Forcat e Armatosura Turke të përmirësojnë flotën e saj të automjeteve të blinduara. Kjo ka çuar, pjesërisht, në porosi shtesë për Cobra II të përmirësuar.

Kobrat janë përdorur gjithashtu në mënyrë efektive nga milicitë e mbështetura nga Turqia kundër ISIS dhe YPG gjatë Operacionit Mburoja e Eufratit.

Kobrat u përdorën nga Forcat e Armatosura Turke si pjesë e Forcës Ndërkombëtare të Ndihmës për Sigurinë e NATO-s dhe Misionit të Mbështetjes Vendimtare në Afganistan.

Burkina Faso[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një automjet i ushtrisë Burkinabe u godit nga një IED në zonën e Kompienbiga, pasi goditi një IED të vendosur nga kryengritësit. Shpërthimi ka përmbysur mjetin dhe më pas ka marrë flakë; Në këtë incident mbetën tre të vrarë dhe katër të plagosur.

Operatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cobra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cobra II[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Otokar Cobra", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-09, marrë më 2022-12-26