Jump to content

BMC Kirpi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
BMC Kirpi - Në Krahun e Djathtë

BMC Kirpi (turqisht: "Iriqi") është një automjet turk i mbrojtur nga prita dhe rezistent ndaj minave, i prodhuar nga BMC. Kirpi ofron mbrojtje të konsiderueshme kundër minave dhe kërcënimeve balistike. Ai kombinon forca të blinduara standarde dhe shtesë që ofrojnë mbrojtje kundër kërcënimeve balistike, ndërsa pjesa e poshtme e tij në formë V dhe monokoku e lejon atë të mbrojë personelin brenda nga minat tokësore dhe pajisjet shpërthyese të improvizuara (IED).

BMC Kirpi është një transportues i rëndë trupash i blinduar dhe objektivi kryesor i tij është të transferojë personelin nga një vend në tjetrin duke i mbrojtur ata nga të gjitha llojet e kërcënimeve. Megjithatë, ai mund të marrë role të ndryshme operacionale duke u pajisur me pajisjet e nevojshme të misionit.[1]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Procesi i projektimit Kirpi filloi në vitin 2008, prototipi i parë i Kirpi u prodhua në vitin 2009. BMC është shpallur fitues me tender nga 614 njësi automjetesh MRAP nga SSB – Presidenca e Industrisë së Mbrojtjes në vitin 2009. Gjatë fazave të projektimit paraprak dhe kritik të këtij projekti 614 Kirpi, ky prototip është zhvilluar më tej milingona duke u bërë kështu Kirpi 1.

Forcat Tokësore Turke kanë përdorur intensivisht Kirpi 1 në operacionet e tyre dhe që kur Kirpi filloi të operohej, viktimat e Forcave Tokësore Turke filluan të zvogëlohen ndjeshëm. Pas këtij suksesi fillestar të Kirpi, numri total i shitjeve të saj u rrit në më shumë se 1500, me më shumë se 200 për klientët e eksportit.

Pas 7 viteve të shërbimit të Kirpi 1, me përvojën e fituar dhe reagimet e marra nga përdoruesit fundorë, Kirpi-2 është prezantuar në vitin 2018, ndërkohë që ka disa përmirësime në krahasim me Kirpi 1. BMC i është dhënë një kontratë tjetër nga SSB në 2018 me 529 njësi Automjete Kirpi 2 MRAP. Pezullim i pavarur për udhëtim më të rehatshëm për trupat brenda, integrim i përmirësuar i ajrit të kondicionuar dhe paketës së ftohjes së motorit, forca të blinduara shtesë për të lehtësuar automjetin duke e lejuar kështu atë të mbajë më shumë ngarkesë dhe kështu më shumë pajisje misioni, përmirësime të instalimit të montimit të shtresës së grimcave/mbajtësve të copëzave janë aplikuar në gjeneratën e dytë më të re të Kirpi-2.

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

BMC Kirpi është një transportues trupash dhe përdoret kryesisht për transportimin e sigurt të trupave nga një vend në tjetrin. Është gjithashtu një platformë me shumë qëllime që mund të përshtatet për rolin e dëshiruar, të nevojshëm nga përdoruesi përfundimtar. Mund të përdoret për të shërbyer qëllime të ndryshme taktike sipas kërkesave të caktuara. BMC Kirpi ka konfigurime 4x4 dhe 6x6. Automjeti drejtohet nga të gjitha rrotat e disponueshme, gjë që e bën atë të përshtatshëm për të kryer detyrën në çdo terren.[2][3]

Transportues Trupash 4x4

Versioni standard i transportuesit të trupave përdoret për të transportuar 13 personel nga një vend në tjetrin me siguri të lartë, duke injoruar klimën dhe vështirësitë e terrenit.

Transportues Trupash 6x6

Versioni 6x6 i transportuesit standard të trupave. Mund të transportojë 15 persona.

Mjete Taktike Luftarake

Kur një version standard i transportuesit të trupave është i pajisur me sisteme të ndërgjegjësimit të situatës dhe armëve sulmuese, e bën Kirpi një mjet luftarak.

Automjet i Shërbimeve

Versioni standard i transportuesit të trupave mund të shndërrohet në një automjet për transportin e sigurt të ngarkesave.

Ambulancë

Versioni i ambulancës i merr ushtarët e plagosur nga nxehtësia e betejës dhe i shoqëron në mënyrë të sigurtë prapa vijës së frontit. Mund të transportojë dy mjekë me dy pacientë të shtruar ose dy mjekë me një pacientë dhe dy kuti te ndihmës.

Automjet për Zbulimin dhe Asgjësimin e Minave

Drejton çdo kolonë ushtarake, zbulon eksplozivët e groposur nën tokë, e çmonton ate me krahun e tij robotik dhe eliminon çdo kërcënim nga minat.

Operatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kosova, Forca e Sigurisë së Kosovës: Ministria e Mbrojtjes së Kosovës ka konfirmuar blerjen e 14 automjeteve BMC Kirpi 4x4 MRAP për mediat lokale dhe agjencinë turke të lajmeve Anadolu Agency, dërgesat pritet të fillojnë në vitin 2022.
 • Libia, Ushtria Libiane: 18 BMC Kirpi 4x4 MRAP dhuruar nga Turqia.
 • Katari, Forca Tokësore Emiri e Katarit: 50 të porositura.
 • Rusia, Ushtria ruse: një e kapur nga forcat ukrainase.
 • Somalia, Ushtria Kombëtare Somaleze: 12 automjete BMC Kirpi 4x4 MRAP në shërbim. Dhuruar nga Turqia.
 • Tunizia, Ushtria Tuniziane: 233 në shërbim.
 • Turqia
 • Ushtria Turke: mbi 2000 në shërbim. Xhandarmëria turke: 200 në shërbim.
 • Turkmenistani, Ushtria e Turkmenistanit: 100 në shërbim.
 • Ukraina, Marina e Ukrainës: Forcat Detare të Ukrainës kanë marrë 50 automjete turke BMC Kirpi 4x4 MRAP, 150 të tjera pritet të dorëzohen.

Shikoni dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BMC Kirpi", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-29, marrë më 2022-12-19
 2. ^ "https://www.bmc.com.tr/en/defense-industry/kirpi". BMC (në anglisht). Marrë më 2022-12-19. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |title= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kirpi Mine Resistant Ambush Protected Vehicle | Military-Today.cm". www.military-today.com. Marrë më 2022-12-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)