Jump to content

BS Yediyurappa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
B. S. Yediyurappa
Yediyurappa në 2023
19th Shefministër i Karnatakës
Në detyrë
26 Korrik 2019 – 28 Korrik 2021
Paraprirë ngaH. D. Kumaraswamy
Pasuar ngaBasavaraj Bommai
Në detyrë
17 Maj 2018 – 23 Maj 2018
Paraprirë ngaSiddaramaiah
Pasuar ngaH. D. Kumaraswamy
Në detyrë
30 Maj 2008 – 4 Gusht 2011
Paraprirë ngaSundimi i presidentit
Pasuar ngaD. V. Sadananda Gowda
Të dhëna vetjake
U lind më
Bookanakere Siddalingappa Yediyurappa

(1943-02-27) 27 shkurt 1943 (81 vjeç)[1]
Bookanakere, Mbretëria e Misores, India Britanike (sot Karnataka, Indi)
Partia politikePartia Bharatiya Janata (1980 deri më 2012; 2014–tani)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/et
Mythradevi
(m. 1967; died 2004)
Fëmijët5, përfshijnë B. Y. Raghavendra, B. Y. Vijayendra
Nënshkrimi
Faqja në rrjetyeddyurappa.in

Bookanakere Siddalingappa Yediyurappa (shqip: Bukanakere Sidalingapa Jedijurapa; lindur më 27 shkurt 1943), i referuar shpesh me inicialet e tij BSY, është një politikan indian. Ai shërben si anëtar i komitetit të bordit Parlamentar të Partisë Bharatiya Janata (BJP) që nga 17 gushti 2022, i cilësuar si zyra më e lartë e autoritetit në parti. Ai shërbeu si Kryeministri i 13-të i Karnatakës, dhe ai ka qënë ish-anëtar i Asamblesë Legjislative të Karnatakës midis 1983 - 2022 në afate të ndryshme kohore. Ai është anëtar i Partisë Bharatiya Janata . Ai është gjithashtu i vetmi politikan deri më tani në Karnatakë që ka shërbyer katër herë si Kryeministër dhe tre herë si Udhëheqës i Opozitës në Asamblenë Legjislative të Karnatakës . Ai është Shefministri i Karnatakës nga BJP me shërbimin më të gjatë .

Në vitin 2008, Jedijurapa u bë shefministër pasi udhëhoqi BJP-në drejt fitores në zgjedhjet e Asamblesë, e para për BJP-në në një shtet të Indisë Jugore . [2] Në vitin 2011, ai dha dorëheqjen pasi u padit për një rast korrupsioni; ai u shpall i pafajshëm në vitin 2016. [3] Për shkak të keqtrajtimit të supozuar që iu bë Jedijurapës nga Komanda e Lartë e BJP-së, ai u largua nga BJP dhe formoi partinë e tij, Karnataka Janata Paksha . [4] [5] Në vitin 2014 ai shkriu partinë e tij në BJP dhe më pas u zgjodh në Lok Sabha të 16-të nga zona elektorale Shivamogga, nga e cila ai u largua pasi u zgjodh në Asamblenë Legjislative të Karnatakës në zgjedhjet shtetërore të majit 2018 . [6] [7] Më 17 maj 2018, ai u betua si Kryeministër për herë të tretë. [8] [9] Megjithatë, ai nuk ishte në gjendje të merrte mbështetjen e shumicës në Kuvend dhe dha dorëheqjen vetëm dy ditë pasi mori detyrën, pas së cilës HD Kumaraswamy bëri betimin si Kryeministër. [10] [11] Pasi qeveria e Kumaraswamy humbi shumicën e saj në korrik 2019 me dorëheqjen e 17 deputetëve, Jedijurapa u betua si Kryeministër pasi provoi se kishte shumicën. Në zgjedhjet e brendshme të dhjetorit, BJP fitoi 12 vende nga 15 dhe fitoi një shumicë prej 117 vendesh nën udhëheqjen e tij, duke çimentuar fitoren e saj.

Pas ditësh spekulimesh, Jedijurapa dha dorëheqjen si Kryeministër më 26 korrik 2021, në përvjetorin e dytë të mandatit të tij të katërt. Ai u pasua nga i mbrojturi i tij, Basavaraj Bommai, më 28 korrik 2021. [12]

 1. ^ "National Portal of India". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Yeddyurappa's journey from farming to chief ministership". Online Edition of The Hindu dated 12 November 2007. Chennai, India. 12 nëntor 2007. Arkivuar nga origjinali më 14 nëntor 2007. Marrë më 12 nëntor 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Yeddyurappa: The clerk who made it big in corridors of power". The Economic Times. 17 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ The Hindu : States / Karnataka : Yeddyurappa quits BJP, Assembly.
 5. ^ PTI (30 nëntor 2012). "Yeddyurappa lashes out at Gadkari". The Hindu. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "BS Yeddyurappa announces merger of his party with BJP". IBNLive. Arkivuar nga origjinali më 4 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Karnataka MPs Yeddyurappa, Sreeramulu quit Lok Sabha". The Economic Times. 19 maj 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2018. Marrë më 19 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "BJP's Yeddyurappa sworn in as Karnataka chief minister". The Times of India. Marrë më 25 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "BS Yeddyurappa sworn in as Karnataka chief minister". The Economic Times. 17 maj 2018. Marrë më 25 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Yeddyurappa resigns as Karnataka Chief Minister without facing trust vote". The Hindu. PTI. 19 maj 2018. ISSN 0971-751X. Marrë më 25 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Karnataka Assembly Floor Test Live: CM for 2 Days, Yeddyurappa Quits; Cong-JDS MLAs Start Celebrating". News18. 19 maj 2018. Marrë më 19 maj 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Aiyappa, Manu (26 korrik 2021). "Nobody pressurised me to resign, says Karnataka CM BS Yediyurappa". The Times of India. Marrë më 26 korrik 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)