Baldazar Franceskini

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Autoportret
Portreti i kardinalit Gian Carlo de 'Medici

Baldassare Franceschini (1611  – 6 janar 1689) ishte një piktor italian i vonë i barokut aktiv kryesisht rreth Firences . Ai u emërua, nga Volterra vendi i lindjes së tij, Il Volterrano, ose (për ta dalluar atë nga Ricciarelli ) Il Volterrano Giuniore, dhe ishte biri i një skulptori në alabastër . [1]

Në moshë të vogël, ai punoi si ndihmës i babait të tij, një skulptor, dhe më pas studioi me artistin e Volterranit, Cosimo Daddi . Ky punësim nuk ka bërë përdorimin e plotë të talenteve të tij, kështu që Marquese Inghirami e vendosi atë, në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, nën fiorentin e piktorit Matteo Rosselli . Të dy Francesco Furini dhe Lorenzo Lippi trajnuar edhe me Rosselli-n. Brenda një viti, ai kishte avancuar mjaftueshëm për të ekzekutuar afreske në Volterra me aftësi të kufizuara, pasuar nga puna për familjen Medici në Villa Petraia . [1]

Në vitin 1652, Marchese Filippo Niccolini, duke planifikuar të punësojë Franceskinin në afresket për kupolën dhe murin e murit të kapelës së tij në Santa Croce, Firence, e dërgoi atë në pjesë të ndryshme të Italisë për të përmirësuar stilin e tij. Piktori, në një turne që zgjati disa muaj, mori një interes serioz për shkollat e Parmaës dhe Bolonjës, dhe deri në një farë mase në stilin romano-toskan të Pietro da Cortona, njohja e të cilit e bëri në Romë . Ai pastaj ndërmori pikturat e porositura nga Niccolini. [1] Këto janë veprat e tij më të mira dhe më të njohurit.

Franceskini ishte një piktor më i mirë në afreske sesa një artist në vajra. Veprat e tij në mediat e fundit shpesh mbetën të papërfunduara, megjithëse mbeten shembuj të shumtë; fotot e kabinetit janë të shënuara nga shumë shpikje. [1] Ai pikturoi një skenë të Elias duke fjetur për një polipti prej druri në kishën e San Giusto në Volterra. Ai pikturonte afreske që festonin stendat e Medicieve për oborrin e brendshëm të Villa Petraia. Ndikimi i stilit të tij dekorativ në punën e Volterranos në Villa Petraia është i qartë. Ato përfshijnë një pikturë të xhazit të gjykatës së gdhendur. [2] Ndër pikturat e tij më të mira të naftës në një shkallë të madhe është St John Evangelist në kishën e Santa Chiara, Volterra . Një nga veprat e tij të fundit është afreska në kupolën e Annunziata, Firence, e cila e pushtoi atë për dy vjet drejt 1683. [1]

Franceskini vdiq nga apopleksi në Volterra më 6 janar 1689. [1]

Stili i tij shpesh dallohet nga efektet teatrale. Ndër nxënësit e tij ishin Massimiliano Soldani-Benzi, Antonio Franchi, Benedetto Orsi, Michelangelo Palloni, Domenico Tempesta dhe Cosimo Ulivelli . [3]

Baldassare nuk duhet të ngatërrohet me një artist të shquar të quajtur Franceschini dhe më vonë: Cavaliere Marcantonio Franceschini (1648-1729), i cili ishte një Bolognesë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f Stampa:EB1911
  2. ^ "il Gobbo Trafedi". Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2012. Marrë më 9 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hobbes, James R. (1849). Picture collector's manual adapted to the professional man, and the amateur. T&W Boone, 29 Bond Street; Digitized by Googlebooks. fq. 447. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)