Barbi: Raperonzola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Barbi: Raperonzola
Barbie Logo.svg
Barbie logo
Viti 2002
Regjia Owen Hurley
Prodhimi Jesyca C. Durchin
Jennifer Twiner McCarron
Skenari Elana Lesser
Cliff Ruby
Bazuar në {{{bazuar në}}}
Në rolet kryesore Kelly Sheridan
Cree Summer
Chantal Strand
Anjelica Huston
Muzika Arnie Roth
Kinematografia Walter P. Martishius
Montazhi Greg Richardson
Studioja kinematografike Mainframe Entertainment
Mattel Entertainment
Shpërndarë nga Artisan Entertainment
Universal Studios Home Entertainment
Data e daljes në kinema 1 tetor 2002
Kohëzgjatja 83 minuta
Shteti Kanada
SHBA
Gjuha Anglisht
Vlerësimi 6.3/10 (IMDb)
Buxheti {{{buxheti}}}
Fitimet {{{fitimet}}}
Paraprihet nga Barbi dhe arrëthyesi
Pasohet nga Barbi e liqenit të mjellmave


Barbi: Raperonzola (titulli origjinal: Barbie as Rapunzel) është një film i animuar amerikan, i prodhuar nga Mainframe Entertainment dhe Mattel Entertainment, me regji të Owen Hurley.[1] Filmi është i bazuar në përrallën nga Vëllezërit Grim, Flokëarta dhe është filmi i dytë në serinë e filmave të Barbit.[2]

Raperonzola flokëgjatë është një piktore e burgosur në një kullë të lartë e cila pikturon rrugën për të dalë jashtë saj dhe për të shpëtuar princin nga e liga Gothel.

Zërat në origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kelly Sheridan – Barbi / Raperonzola[3]
 • Chantal Strand – Keli / Katrina
 • Anjelica Huston – Gothel
 • Mark Hildreth – Princi Stefan
 • Cree Summer – Penelopa
 • David Kaye – Hugo
 • Ian James Corlett – Hobi
 • Peter Kelamis – Oto
 • Christopher Gaze – Mbreti Uilliam
 • Russell Roberts – Mbreti Frederik
 • Britt McKillip – Melodia
 • Danny McKinnon – Tomi
 • Jocelyne Loewen – Lorena

Zërat në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Enkela Paskali – Barbi / Raperonzola
 • Suela Qoshja – Keli / Lorena
 • Ema Andrea – Gothel
 • Elvis Pupa – Princi Stefan
 • Alma Koleci - Penelopa
 • Ervin Bejleri – Hugo
 • Ahmet Pasha – Mbreti Uilliam
 • Merkur Bozgo – Mbreti Frederik
 • Suela Tukaj – Katrina / Melodia

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Barbie as Rapunzel". Barbie. Marrë më 9 dhjetor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Barbie as Rapunzel release". behind the voice actors. Marrë më 21 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Barbie as Rapunzel Cast". Who's Dated Who. Marrë më 21 janar 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)