Bartow, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bartow
Qytet
noform
Ndërtesa e gjyqit
Vendndodhja
Bartow is located in SHBA
Bartow
Bartow

Koordinatat: 27°53′33″V 81°50′23″P / 27.89250°V 81.83972°P / 27.89250; -81.83972

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Florida
Rrethi Polk
Kryetari i Bashkisë James F. Clements
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 135.53 km2
 •  tokësore 118.90 km2
 •  ujore 16.63 km2
Lartësia 37 m (m.n.d.)
Popullsia 19,499 banorë
Dendësia 164.00 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1851
Zona Kohore (UTC-5)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal 33830-33831
Prefiksi 863
Koordinatat 27° 53′ 33″ Veri

81° 50′ 23″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofbartow.net

Bartow është qytet në Qarkun Polk, Florida, SHBA. U themelua më 1851 si Fort Blount, qyteti u emërua në nder të Francis S. Bartow, komandant i brigadës së parë i cili vdiq në betejë gjatë Luftës Civile Amerikane. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 19,499 banorë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bartow ndodhet rreth 63 kilometra në lindje të Tampës dhe 82 kilometra në jugperëndim të Orlandos.[1][2]

Sipas regjistrimit të popullsisë, në vitin 2000 sipërfaqja e qytetit ishte 30 km2, ku 29 km2 është tokë dhe 0.26 km2 (1.23%) është ujë.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dy kishat e para të ndërtuara në qytet, kishat Baptisti i Parë dhe Metodisti i Parë, u ndërtuan nga themeluesi i qytetit Jacob Summerlin më 1867. Sipas vitit 2010, zona e Bartow kishte më shumë se 70 kisha.[3] Qyteti ka dy xhamia të muslimanëve dhe një tempull të hindustëve.[4]

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i Komunës Bartow ndodhet 6 kilometra në verilindje të qytetit. Aeroporti qeveriset dhe administrohet nga komisioni i qytetit.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Distance from Bartow to Tampa". indo.com. Marrë më 2010-10-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Distance from Bartow to Orlando". indo.com. Marrë më 2010-10-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Our Community Churches". Bartow Chamber of Commerce. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2010. Marrë më 11 shtator 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Ledger Religion in Polk". Lakeland. Marrë më 2010-09-26. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)