Beshar Esedi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Bashar al Esat)
Shko te: navigacion, kërko
Bashar Al Assad me gruan e tij

Dr.Bashar Al Assad (Arabisht: بشار الأسد, Baššār al-Asad) (* 11 Shtator 1965Damasku) është Kryetari i Rebulikës së Sirisë.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Është djali i Hafiz Esad dhe lideri i Partisë Bathiste. Me vdekejen e Hafiz Esad, në vend të tij e zëvendësoi për një kohë të shkurtër Abdulhalim Haddam. Në vitin 1988 u Diplomua nga Universiteti i Damask'ut- dega e Mjekësisë. Ka bërë punime për "Sëmundjet e syrit" dhe ka vazhduar shkollimin për këtë degë në Angli.

Me vdekjen e vëllaut Basil Assad në një aksident trafikor u kthye përsëri në Siri, dhe u edukua për tu bërë trashëguesi i babait Hafiz Assad. Me vdekjen e babait Kryetari i përkohshëm Abdulhalim Haddam më 11 Qershor 2006 e solli Bashar Al Assad'in në krye të Forcave të armatosura të Sirisë. Me ndryshimin e nenit të Kushtetutës së Sirisë që e parashikon "Moshën Minimale për të drejtë zgjedhjeje Kryetar" nga mosha 40, në moshën 34 Bashar Al Assad u bë Kryetari i Republikës së Sirisë.Pasi që u zgjodh Kryetar, ai vazhdoi traditën e babait të tij në mardhëniet me Izrael'in, dhe nëpër konferenca ndërkombëtare ka bërë fjalime kundër SHBA've dhe Izraelit, që ishte një qëndrim ndryshe nga shtetet tjera Arabe.

Ngjarjet e 11 Shtatorit 2001 tensionuan marëdhëniet SHBA-Siri, për arsye se SHBA'të e fajësuan Sirinë për "Mbështetje të Terrorizmit". Marëdhëniet mes SHBA've dhe Sirisë u tensionuan ashpër pas vrasjes së Kryetarit të Liban'it Refik Hariri. SHBA'të në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuar ka dhënë kontribut për kalimin e Rezulutës 1559, ku parashihet që ushtarët Sirian të tërheqen nga Libani.

Kryengritja e 2011-2012[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje te jashtmë[redakto | redakto tekstin burimor]