Bashkim Berisha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Bashkim Berisha lindur më 1980/1981, është lojtarë kosovarë i sportit aziatik Thai-Bokser. Me të arritur në Zvicër ai filloi të merret me këtë sport në ( Winterthur ) Zvicër. Bashkimi u bë i njohur për vrasjen e një shqiptarit nga Maqedonia në qendër të Dübendorf, Kanton Zürich11 shkurt 2005.

Gjatë vizitës së tij në Kosovë në fund të tetorit 2005 të po atii viti ai bije në duar të policisë së UNMIK-ut për shkake të vozitjes së shpejtë dhe në teren të palejuar (pyllë) dhe një rrahje me disa persona.

Për jetën e tij është krijuar një film dokumentarë i njohur ndër emigrantet shqiptarë në vendet ku flitet gjuha gjerman si: Schlag auf Schlag und kaki

Tituj të vepave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinomatrografi
  • Schlag auf Schlag (Rrahje për rrahje) - film dokumentarë i bazuar në jetën e Bashkim Berishës