Baykar Bayraktar TB2

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baykar Bayraktar TB2

Bayraktar TB2 është një mjet ajror luftarak pa pilot (UCAV) me qëndrueshmëri të gjatë në lartësi mesatare (MALE) i aftë për operacione fluturimi të kontrolluara nga distanca ose autonome. Është prodhuar nga kompania turke Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş, kryesisht për Forcat e Armatosura Turke. Avionët monitorohen dhe kontrollohen nga një ekuipazh ajror në një stacion kontrolli tokësor, duke përfshirë përdorimin e armëve. Zhvillimi i UAV-së i është besuar kryesisht Selçuk Bayraktar, një ish-student i diplomuar në MIT.

Deri në nëntor 2021, droni TB2 kishte përfunduar 400,000 orë fluturimi globalisht. Operatori më i madh i dronëve TB2 është ushtria turke, por një model eksporti u është shitur ushtarakëve të një numri vendesh të tjera. Turqia e ka përdorur dronin gjerësisht në sulmet ndaj objektivave të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK) dhe Njësive të Mbrojtjes së Popullit (YPG) në Irak dhe Siri. Dronët Bayraktar u vendosën më vonë nga një numër vendesh të tjera në mbarë botën në luftëra të ndryshme, si nga Azerbajxhani në luftën e Nagorno-Karabakut të vitit 2020, nga Forcat e Armatosura të Ukrainës gjatë pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022, si dhe nga Forca Kombëtare e Mbrojtjes se Etiopisë gjatë Luftës Tigray.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Baykar Bayraktar TB2", Wikipedia (në anglisht), 2022-12-17, marrë më 2022-12-18

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayraktar TB2 - Rocket Fire Test