Behçet Cantürk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Behçet Cantürk (1950 - 14 janar 1994) është shef i krimit kurd.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Duke filluar nga viti 1975, Cantürk u bë partner i disa kontrabandistëve duke siguruar para për ta. Në vitin 1975, ai mori pjesë në organizimin e protestës në Lice, Diyarbakır, të mbajtur nga Shoqata e Rinisë Progresive (DGD) dhe mbështeti financiarisht tubimin.

Në të njëjtin vit, ai mori një raport mjekësor përmes ryshfeteve nga Spitali Ushtarak Konya që vërtetonte se ai nuk ishte i përshtatshëm për shërbimin ushtarak.

Në vitin 1977 ai filloi trafikimin e armëve.

Midis 1981 dhe 1983, ai u përfshi në kontrabandën e arit dhe diamanteve me ndihmën e argjendarive me origjinë armene dhe siriane. Në vitin 1983, kur Dündar Kılıç dhe lsmail Hacısüleymanoğlu filluan të bëjnë presion mbi argjendarët jo-myslimanë dhe Dijarbakır, me qëllim që të marrin kontrollin e kontrabandës së arit dhe diamanteve, ai organizoi bombardimin dhe një sulm të armatosur të kryer nga ASALA në Grand Bazaar.

Që nga viti 1983, ai po kontrollonte tregun e heroinës në Dijarbakir dhe shitjen e heroinës jashtë vendit.

Më 22 qershor 1984, ai u arrestua nga Gjykata Ushtarake në Ankara për anëtarësim në Partinë e Punëtorëve të Kurdistanit dhe Partisë së Punëtorëve të Avantagardit të Kurdistanit.

Ai dhe Hüseyin Baybaşin ishin partnerë në kontrabandën e 3 ton droge në anijen MV Kısmetim 1 që u fundos në Detin Mesdhe në fund të dhjetorit 1992.

Në prill 1992, së bashku me një person të quajtur Hüsno iraniani, ai solli 6 tonë baza morfinë dhe 5 ton marihuanë nga Pakistani. Ndërsa shpërndau drogën, ai zgjodhi kontrabandistët, të cilët mbështetën financiarisht PKK.

Në data të ndryshme, ai mblodhi para në emër të PKK nga kontrabandistët e drogës me emrin Savaş Buldan, Hüseyin Erez, Hasan Erez, Cahit Kocakaya dhe Eyüp Kocakaya. Por më vonë u njoftua se ai pagoi para vetëm për PKK dhe PKK nuk kishte asnjë lidhje me ndonjë marrëveshje droge. Pas gjyqeve të Ergenekon, u zbuluan disa informacione që qeveria e Tansu Çiller kishte furnizuar Cantürk me një helikopter ushtarak për të lëvizur drogë nga Turqia Lindore në Turqinë Perëndimore.

Ai u rrëmbye nga kriminelë turq të veshur si policia më 14 janar 1994 dhe kufoma e tij u gjet të nesërmen në afërsi të Sapancës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "1998 Report" (PDF). Fondacioni për të Drejtat e Njeriut në Turqi. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2009-02-05. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (përmban raporte të Susurluk në anglisht)