Besa (Sami Frashëri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Drama "Besa" e Sami Frashërit është drama e parë nga autoret e rilindjes, e shkruar në gjuhën turke, por me subjekt shqiptar.

Subjekti i dramës është ky: Rexhepi e dashuron Mirushën po ndesh në kundërshtimin e Demir Beut që do të martojë vajzën me Selfon, të birin e Fetahut. Demir Beu vepron me kryeneçësi dhe përpiqet të imponohet. Selfua lakmitar dhe egoist i tërbuar bën çmos që t'ia arrije qëllimit e të marrë Mirushen përkundër tyre, veç dashurisë së dy të rinjve, ngrihet dhe Ziberi e Vahdija. Drama përfundon tragjikisht kur Fetahu, për besën e dhëne, vret të birin, edhe pse nuk e kishte takuar 20 vjet.