Beteja e Tigranocertës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Infobox konflikt ushtarak

Beteja e Tigranocerta (armenisht: Տիգրանակերտի ճակատամարտ, Tigranakerti tchakatamart) u luftua më 6 tetor 69 para Krishtit midis forcave të Republikës Romake dhe ushtrisë së Mbretërisë së Armenisë, të udhëhequr nga Mbreti Tigrani i Madh. Forca Romake, e udhëhequr nga Konsulli Lucius Licinius Lucullus, mposhti Tigranët dhe, si rezultat, pushtoi kryeqytetin e Tigranëve të Tigranocertës.[1]

Beteja lindi nga Lufta e Tretë Mithridatike që po luftohej midis Republikës Romake dhe Mithridates VI të Pontit, vajza e së cilës, Kleopatra ishte e martuar me tigranasit. Mithridates iku për të kërkuar strehim me dhëndrin e tij dhe Roma pushtoi Mbretërinë e Armenisë. Pas rrethimit me Tigranocertën, forcat romake ranë prapa një lumi aty pranë, kur u afrua ushtria e madhe armene. Duke tërhequr tërheqjen, romakët kaluan në një krah dhe ra në krahun e djathtë të ushtrisë armene. Pasi Romakët mposhtën kataprakët armenë, ekuilibri i ushtrisë së Tigranasit, e cila përbëhej kryesisht nga taksat e papërpunuara dhe trupat fshatare nga perandoria e tij e gjerë, u panikos dhe u larguan, dhe Romakët mbetën në krye të fushës.

Sfondi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjerimi i Tigranëve në Lindjen e Afërt çoi në krijimin e një perandorie armene që shtrihej pothuajse në të gjithë rajonin. Me vjehrrin e tij dhe aleatin e tij që siguroi krahun perëndimor të perandorisë, Tigrani arriti të pushtojë territore në Parti dhe Mesopotami dhe të aneksojë tokat e Levantit. Në Siri, ai filloi ndërtimin e qytetit të Tigranocerta (shkruar edhe Tigranakert), të cilin e emëroi vetë, dhe importoi një mori popujsh, përfshirë arabë, grekë dhe hebrenj, për ta populluar atë. Qyteti shpejt u bë selia e mbretit në Siri dhe lulëzoi si një qendër e shkëlqyer për kulturën helenistike, e kompletuar me teatrot, parqet dhe vendet e gjuetisë.[2]

Rrethimi i Tigranocertës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perandoria e Tigranit të Madh rreth vitit 80 para Krishtit

Tigrani, i cili ishte duke jetuar në Tigranocerta në verën e 69, nuk u mahnit vetëm me shpejtësinë e përparimit të shpejtë të Lucullus në Armeni, por nga fakti se ai madje kishte filluar një operacion të tillë në radhë të parë. Në pamundësi për tu pajtuar me këtë realitet për një periudhë të caktuar kohe, ai me vonesë dërgoi një gjeneral të quajtur Mithrobarzanes me 2,000-3,000 kalorës për të ngadalësuar përparimin e Lucullus, por forcat e tij u prenë në copa dhe u drejtuan nga 1600 kalorësia e drejtuar nga Sextilius, një të legateve që shërbejnë nën Lucullus. Duke mësuar humbjen e Mithrobarzanes, Tigranes ia besoi mbrojtjen e qytetit të tij emrat Mancaeus dhe u largua për të rekrutuar një forcë luftarake në Bjeshkët e Demit.[3] Trashëgimia e Lucullusit ishte në gjendje të prishte dy shkëputje të veçanta, të cilat i vinin në ndihmë të Tigranasit, dhe madje i vendosën dhe i angazhuan forcat e mbretit në një kanion në Demi. Lucullus zgjodhi të mos ndiqte Tërgarët ndërsa ai pati një rrugë të papenguar drejt Tigranocerta; ai përparoi dhe filloi të rrethohej me të.[4]

Forcat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Appian pretendon se Lucullus ishte nisur nga Roma me vetëm një legjion të vetëm; pasi hyri në Anadoll për të bërë luftë kundër Mithridates, ai shtoi edhe katër legjione të tjera në ushtrinë e tij. Madhësia e përgjithshme e kësaj force përbëhej nga 30,000 këmbësori dhe 1.600 kalorësi.[5] Pas tërheqjes së Mithridates në Armeni, Appian vlerëson që forca pushtuese e Lucullusit të ishte vetëm dy legjione dhe 500 kalorës,[6] edhe pse është shumë e pamundur që ai të kishte ndërmarrë pushtimin e Armenisë me një ushtri kaq të vogël.[7] Plutarku dha 16,000 këmbësorë të rëndë dhe 1000 kalorësi, mashtrues dhe shigjetarë për Romakët në Tigranocerta. Nga këta, 6000 këmbësorë të rëndë nuk morën pjesë në betejë.[8] Eutropi e vuri ushtrinë Romake në 18,000 burra.[9] Historiani Adrian Sherwin-White vendos madhësinë e forcës së Lucullus në 12,000 legjionarë të kalitur (i përbërë nga tre legjione), dhe 4,000 kalorësi provincial dhe këmbësorisë së lehtë.[10] Ushtria Romake u forcua më tej nga disa mijëra këmbësorë dhe kalorësi aleatë Gallic, Thrakas dhe Bithynian, duke i dhënë asaj një forcë të mundshme prej 40,000.

Dispozicioni dhe angazhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komandanti i ushtrisë së Senatit Romak, Lucius Licinius Lucullus.

Të dy ushtritë u kthyen në drejtim të lumit Batman-Su pak në jug-perëndim të Tigranocertës.[11]

Pasojat dhe trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pa mbetur asnjë ushtri për të mbrojtur Tigranocertën dhe një popullsi të huaj që hapte me gëzim dyert e romakëve, ushtria e Luculusit filloi plaçkitjen me shumicë dhe plaçkitjet e qytetit.[12] Qyteti u dogj. Thesari i mbretit, i vlerësuar të jetë me vlerë 8,000 talente,[13] u grabit dhe secilit ushtar në ushtri iu dha 800 dhrahmi. Beteja gjithashtu rezultoi me humbje të rënda territoriale: shumica e tokave në perandorinë e Tigranasve në jug të Demit binin nën valën e Romës.   [ citimi i nevojshëm ]

Viktima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viktimat e raportuara për ushtrinë e Tigranit janë të mëdha, me vlerësimet e dhëna nga 10,000 deri në 100,000 burra.[14] Phlegon numëroi 5,000 të vdekur dhe 5,000 të kapur.[15] Orosius dha 30,000 humbje, ndërsa Plutarku i ngriti në 100,000 të vrarë të këmbësorisë dhe e gjithë forca e kalorësisë fshiu, përveç një grushti.[16][17]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Manaseryan, Rub (1985). «Տիգրանակերտի ճակատամարտ Մ.Թ.Ա. 69» [Beteja e Tigranakertit, 69 PK] (në anglisht). Armenian Soviet Encyclopedia. fq. 700. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
 2. ^ Bournoutian, George A. (2006). A Concise History of the Armenian People (në anglisht). Costa Mesa, CA: Mazda Publishers. fq. 31–32. ISBN 1-56859-141-1.
 3. ^ Plutarch. Life of Lucullus, 25.5.
 4. ^ Plutarch. Life of Lucullus, 26.1.
 5. ^ Appian. The Mithrdatic Wars, 12.72.
 6. ^ Appian. The Mithrdatic Wars, 12.84.
 7. ^ Ueda-Sarson, Luke. Tigranocerta: 69 BC. June 20, 2004. Accessed June 12, 2008.
 8. ^ Plutarch. Life of Lucullus, 27.2.
 9. ^ Eutropius 6.9
 10. ^ Sherwin-White. "Lucullus", p. 240.
 11. ^ The precise location of the battle has remained a source of dispute. Appian and Plutarch remark that the battlefield was close enough for the garrison commander of Tigranocerta to make out the figures of the armies; however, according to T. Rice Holmes, the site of the battlefield was roughly sixteen miles to the southwest of the city. Holmes restricts the location of the battle to three contemporary sites: Arzen, Farkin, and Tell Ermen. See T. Rice Holmes, "Tigranocerta." Journal of Roman Studies, vol. vii, 1917, pp. 136-138.
 12. ^ Plutarch. Life of Lucullus, 29.3.
 13. ^ Kurkjian. History of Armenia, p. 81.
 14. ^ Sherwin-White. "Lucullus", p. 241.
 15. ^ Phlegon, fragment 12.10
 16. ^ Orosius 6.7.6
 17. ^ Plutarch. Life of Lucullus, 28.6.