Jump to content

Betsy Ross

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Betsy Ross
Figura qeramike e Betsy Ross që qep flamurin amerikan bëri për të përkujtuar 200 vjetorin e Shteteve të Bashkuara
U lind në1 janar 1752
Vdiq30 janar 1836 (84 vjet)
Filadelfia, Pensilvania, SHBA
ProfesioniRrobaqepëse
Vite aktiviteti1768–1833
Fëmijë7
Prind/ërSamuel Griscom (babai)
Rebecca James Griscom (nëna)
Nënshkrimi

Elizabeth Griscom Ross (1 janar 1752 - 30 janar 1836), mbiemri i vajzërisë Griscom, e njohur edhe me emrat e saj të dytë dhe të tretë të martuar, Ashburn dhe Claypoole, ishte një tapiciere amerikane që u besua nga të afërmit e saj më 1870 me bërjen e flamurit të parë amerikan, i njohur në përputhje me rrethanat si flamuri i Betsy Ross. Megjithëse shumica e historianëve e hedhin poshtë historinë,[1] tradita e familjes Ross thotë se gjenerali Xhorxh Uashington, komandant i përgjithshëm i Ushtrisë Kontinentale dhe dy anëtarë të një komiteti kongresi - Robert Morris dhe George Ross - vizituan zonjën Ross në vitin 1776. Zonja Ross e bindi Xhorxh Uashingtonin të ndryshojë formën e yjeve në një skicë të një flamuri që ai i tregoi asaj nga gjashtëcepëshe në pesëcepëshe duke demonstruar se ishte më e lehtë dhe më e shpejtë për të prerë këtë të fundit. Sidoqoftë, nuk ka prova arkivore apo traditë tjetër gojore të regjistruar për të vërtetuar këtë histori të flamurit të parë amerikan. Duket se tregimi u shfaq së pari në shkrimet e nipit të saj në vitet 1870 (një shekull pas faktit), pa përmendur apo dokumentuar në dekadat e hershme.[2]

Ross bëri flamuj për marinën e Pensilvanisë gjatë Revolucionit Amerikan.[3] Pas Revolucionit, ajo bëri flamuj amerikanë për mbi 50 vjet, duke përfshirë 50 flamuj garnizonësh për Arsenalin e SHBA-së në lumin Schuylkill gjatë vitit 1811.[4] Flamujt e marinës së Pensilvanisë u mbikëqyren nga Bordi i Marinës së Pensilvanisë. Bordi raportoi në Komitetin e Sigurisë të Asamblesë Provinciale të Pensilvanisë. Në korrik 1775, Presidenti i Komitetit të Sigurisë ishte Benjamin Franklin. Anëtarët e saj përfshinin Robert Morris dhe George Ross. Në atë kohë, komiteti urdhëroi ndërtimin e varkave me armë që përfundimisht do të kishin nevojë për flamuj si pjesë e pajisjeve të tyre. Deri në tetor 1776, Kapiteni William Richards ishte akoma duke i shkruar Komitetit ose Këshillit të Sigurisë për të kërkuar modelin që ai mund të përdorte për të porositur flamuj për flotën e tyre.[5]

Vitet e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Betsy Ross lindi më 1 janar 1752, tek prindërit Samuel Griscom (1717–1793) dhe Rebecca James Griscom (1721–1793)[6] në fermën e familjes Griscom në New Jersey. Ross ishte e teta prej shtatëmbëdhjetë fëmijëve, nga të cilët vetëm nëntë mbijetuan nga fëmijëria. Një motër, Sara (1745–1747) dhe vëllai, William (1748–1749), vdiq para se të lindte Elizabeth ("Betsy") (një motër tjetër, Sarah Griscom Donaldson (1749-1785), u emërua pas Sarës së ndjerë të hershme). Ross ishte vetëm pesë vjeçe kur vdiq motra e saj Martha (1754–1757) dhe një motër tjetër, Ann (1757–1759), jetoi vetëm në moshën dy vjeç. Vëllezërit Samuel I (1753–1756) dhe Samuel II (1758–1761) të dy vdiqën në moshën tre vjeç. Dy të tjerë, binjakët, vëllai i Jozefit (1759-1762) dhe motra Abigail (1759-1762) vdiqën në një nga epidemitë e shpeshta të liave në vjeshtën e vitit 1762. Ross u rrit në një shtëpi, ku mbizotëronte veshja e thjeshtë dhe disiplina e rreptë e Kuakerave. Ajo mësoi të qepte nga një hallë e madhe, Sarah Elizabeth Ann Griscom. Stërgjyshi i Rossit, Andrew Griscom, një anëtar i Kuakerave dhe marangoz, kishte emigruar nga Anglia më 1680.[7]

Pas shkollimit në një shkollë shtetërore të Kuakerit, babai i Ross e mësoi atë në një tapiceri të quajtur William Webster.[6]

Tradita e familjes Ross

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Piktura që përshkruan historinë e Betsy Ross që paraqet flamurin e parë amerikan për gjeneralin Xhorxh Uashington, nga Edward Percy Moran, c. 1917

Hulumtimi i kryer nga Muzeu Kombëtar i Historisë AmerikaneInstitucionit SmithsonianUashington D.C. vë në dukje se historia e Betsy Ross duke bërë flamurin e parë amerikan për gjeneralin Xhorxh Uashington, hyri në vetëdijen amerikane për kohën e festimeve të njëqindvjetorit të vitit 1876, me Ekspozitën Njëqind Vjeçare atëherë ishte planifikuar të mbahej në Filadelfia.[8] Në vitin 1870, nipi i Rossit, William J. Canby, i paraqiti një studim shkencor Shoqatës Historike të Pensilvanisë në të cilën ai pretendoi se gjyshja e tij "kishte bërë me duart e saj flamurin e parë" të Shteteve të Bashkuara. Canby tha që ai së pari mori këtë informacion nga tezja e tij Clarissa Sydney (Claypoole) Wilson në 1857, 20 vjet pas vdekjes së Ross. Canby daton episodin historik bazuar në udhëtimin e Uashingtonit në Filadelfia, në fund të pranverës së vitit 1776, një vit para se Kongresi i Dytë Kontinental të kalonte neni i parë i flamurit, më 14 qershor 1777.[9]

Ross ishte thjesht një nga disa krijuesit e flamurit në Filadelfia (si Rebecca Young, i cili është dokumentuar historikisht se ka bërë Grand Union Flag të mëparshëm të 1775–76, me Union Jackkryqeve të Shën Gjergjit dhe Shën Andreut, në kantonin e sipërm të qoshes dhe 13 shirita të kuq dhe të bardhë të alternuar për "Kolonitë e Bashkuara") për Ushtrinë Kontinentale, së bashku me shumë ngjyra të tjera të anijeve, banderola dhe flamuj të cilët reklamoheshin në gazetat lokale.

Griscom u takua me John Ross (nipin e George Ross Jr, firmëtar i Deklaratës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara), i cili ishte djali i Rev. Eneas Ross (dhe gruaja e tij Sarah Leach), një prift i Kishës së Anglisë (më vonë Episkopale) dhe asistent rektori në famullinë e qytetit historik të Kishës së Krishtit ndërsa ishte mësuar te tapiceri William Webster. Çifti u martuan fshehurazi më 1773, duke u martuar në Tavernin e Hugg në Gloucester City, New Jersey.[10]

Martesa shkaktoi ndarje nga familja e saj Griscom dhe do të thoshte dëbimin e saj nga kongregacioni Kuaker. Çifti i ri filloi së shpejti biznesin e tyre të tapiceri dhe më vonë u bashkua me Kishën e Krishtit, ku bashkëkombasit e tyre herë pas here përfshinin vizitë në koloni të komandantit të regjimentit të kolonisë së Virxhinias, kolonel, dhe gjenerali i ardhshëm Xhorxh Uashington (i Ushtrisë Kontinentale të sapo organizuar) dhe familja e tij nga famulli i shtëpisë së tyre Anglikane të Kishës së Krishtit në Alexandria, Vriginia, pranë pasurisë së tij Mali Vernonlumin Potomac. Betsy dhe John Ross nuk patën fëmijë.

Lufta Revolucionare Amerikane shpërtheu kur Rosses ishin martuar për dy vjet. Si anëtar i Milicisë Provinciale lokale të Pensilvanisë dhe njësive të saj nga qyteti i Filadelfias, John Ross u caktua të ruaj municionet. Ai vdiq më 1775. Sipas një legjende, ai u vra nga një shpërthim i një baruti, por burimet e familjes japin dyshime për këtë pretendim.[11]

Më 15 qershor 1777, ajo u martua me burrin e saj të dytë, marinarin Joseph Ashburn. Në vitin 1780, anija e Ashburn u kap nga një frigatë e Marinës Mbretërore dhe ai u akuzua për tradhti (për shkak se ishte me prejardhje britanike - natyralizimi i nënshtetësisë koloniale amerikane nuk u njoh) dhe u burgos në burgun e Old Mill në Angli. Gjatë kësaj kohe, vajza e tyre e parë, Zilla, vdiq në moshën nëntë muaj dhe lindi vajza e tyre e dytë, Eliza. Ashburn vdiq në burgun britanik.[7]

Tre vjet më vonë, në maj 1783, ajo u martua me John Claypoole, i cili më parë kishte takuar Joseph Ashburn në burgun anglez Old Mill; Claypoole kishte njoftuar Ross për rrethanat dhe vdekjen e burrit të saj.

Çifti gjithashtu kishte pesë vajza: Clarissa, Susanna, Jane, Rachel dhe Harriet (e cila vdiq në foshnjëri).

Në vitin 1793, e ëma, babai dhe motra e saj Deborah Griscom Bolton (1743–1793) të gjithë vdiqën në një tjetër epidemi të fortë të etheve të verdha (një sëmundje e shkaktuar nga mushkonjat e infektuar). Pas dy dekadash të shëndetit të dobët, John Claypoole vdiq më 1817. Ross vazhdoi biznesin e tapiceri për 10 vjet të tjera. Pas daljes në pension, ajo u transferua me vajzën e saj të dytë Claypoole, Susanna (1786–1875), në një seksion të Abington Township, Montgomery County, Pennsylvania. Vajza e saj më e madhe Claypoole, Clarissa (1785–1864) kishte marrë përsipër biznesin e Ross-it në qytet.

Më 30 janar 1836, ditën e dielë, Betsy vdiq në moshën 84 vjeçare. Ajo u mbijetua nga pesë vajza me John Claypoole: Eliza, Clarissa, Susanna, Jane, dhe Rachel, dhe një motër, Hannah Griscom Levering (1755-1836), e cila vetë vdiq rreth 11 muaj më vonë.

Trupi i Betsy Ross u mor për herë të parë në varrezat e Kuakerit të Lirë në North Fifth Street në Filadelfia.

Njëzet vjet më vonë, eshtrat e saj u zhvendosën në Varrezat e Mt. Moriah në Filadelfia.

 1. ^ "The Truth About Betsy Ross". www.history.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2018-08-03.
 2. ^ Marc Leepson, "Five myths about the American flag", The Washington Post.
 3. ^ Furlong, William Rea; McCandless, Byron (1981). So Proudly We Hail: The History of the United States Flag (në anglisht). Washington, D.C.: Smithsonian Institution Press. fq. 117.
 4. ^ "Betsy Ross House: The Flag" (në anglisht). Marrë më 4 shtator 2019.
 5. ^ Richardson, Edward W. (1982). Standards and Colors of the American Revolution (në anglisht). University of Pennsylvania Press. fq. 111–112.
 6. ^ a b Kashatus, William C. (qershor 2005). "Seamstress for a Revolution". ushistory.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2009. Marrë më 2 shkurt 2010.
 7. ^ a b "Betsy Ross: Her Life". ushistory.org (në anglisht). Independence Hall Association. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2014. Marrë më 16 korrik 2020.
 8. ^ The Star-Spangled Banner, by Lonn Taylor, Kathleen M. Kendrick, and Jeffrey L Brodie, Smithsonian Books/Collins Publishing (New York: 2008)
 9. ^ ""The History of the Flag of the United States" by William Canby". www.ushistory.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 shkurt 2015. Marrë më 16 korrik 2020.
 10. ^ Genzmer, George H. "Betsy Ross". History Resource Center (në anglisht). United States: Cengage. Marrë më 1 qershor 2009.
 11. ^ Marla Miller, Betsy Ross and the Making of America, pp. 151–152