Amerika britanike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Amerika britanike dhe Inditë Perëndimore
British America and the British West Indies
1607–1783
Flag of Amerika britanike
Top: Flamuri i Britanisë së Madhe
Bottom: Flamuri i kuq koloniale
Kolonitë britanike në Amerikën e Veriut kontinentale (e kuqe) dhe kolonitë ishullore të Indeve Perëndimore Britanike të Detit të Karaibeve (rozë)
Kolonitë britanike në Amerikën e Veriut kontinentale (e kuqe) dhe kolonitë ishullore të Indeve Perëndimore BritanikeDetit të Karaibeve (rozë)
GjendjaKolonitë e Anglisë (1607–1707)
Kolonitë e Skocisë
(1629–1632)
Kolonitë e Britanisë së Madhe (1707–1783)
KryeqytetiAdministruar nga Londra, Angli
Gjuhët e zakonshmeAnglisht (de facto zyrtare)
Gjuhët e folura:
Anglisht
Gjermanisht
Frëngjisht
Spanjisht
Holandisht
Suedisht
Finlandisht
Uellsisht
Kornisht
Galishtja irlandeze
Galishtja skoceze
Manksisht
Ojibwe
Gjuhët indigjene
Besimi
Anglikanizmi, Protestantizmi, Luteranizmi, Katolicizmi romak, Judaizmi, Fetë e amerikanëve vendas, Fetë tradicionale afrikane
NofkaAmerikan britanik
Qeveria
Lloji i qeverisjesMonarkia kushtetuese
Monarku 
• 1607 — 1625
James VI and I (i pari)
• 1760 — 1783
George III (i fundit)
Historia 
1607
1610
• Bermuda
1614
1620
1632
1655
1670
1713
1763
1775–1783
1783
Ekonomia
MonedhaPaund sterlina, Dollari spanjoll, faturat e kreditit, paratë e mallit, dhe shumë valuta lokale
Të dhëna të tjera
Paraprirë nga
Pasuar nga
Franca e Re
Holanda e Re
Suedia e Re
Florida spanjolle
Amerika Veriore Britanike
Shtetet e Bashkuara
Florida spanjolle
Inditë Perëndimore Britanike

Amerika britanike përbëhej nga territoret koloniale të Perandorisë Angleze, e cila pas bashkimit të Mbretërisë së Anglisë me Mbretërinë e Skocisë në vitin 1707 për të formuar Mbretërinë e Britanisë së Madhe u bë Perandoria Britanike, në Amerikë nga viti 1607 deri më 1783. Para bashkimit, kjo u quajt Amerika angleze, me përjashtim të përpjekjeve të dështuara të Skocisë për të krijuar kolonitë e veta. Pas bashkimit, këto koloni njiheshin zyrtarisht si Amerika Britanike dhe Inditë Perëndimore Britanike përpara se Trembëdhjetë Kolonitë të shpallnin pavarësinë e tyre në Luftën Revolucionare Amerikane (1775-1783) dhe të formonin Shtetet e Bashkuara të Amerikës.[1]

Pas Revolucionit Amerikan, termi Amerika Veriore Britanike u përdor për t'iu referuar pjesës së mbetur të zotërimeve të Britanisë së Madhe në Amerikën e Veriut. Termi Amerika Veriore Britanike u përdor në 1783, por më shpesh u përdor pas Raportit mbi Çështjet e Amerikës së Veriut Britanike (1839), i njohur përgjithësisht si Raporti i Durhamit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Rights: Thomas Jefferson, A Summary View of the Rights of British America". press-pubs.uchicago.edu (në anglisht).