Better Call Saul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Better Call Saul - Logo 2.svg

Better Call Saul ështe një serial televiziv Amerikan i krijuar nga  Vince Gilligan dhe Peter Gould. Është pasardhes i serialit të njohur Breaking Bad, që u krijua nga Gilligan në 2008.[1] Me ngjarje në vitin 2002, Better Call Saul përshkruan ngjarjen e një avokati pak të njohur James Morgan "Jimmy" McGill (Bob Odenkirk), gjashtë vite para paraqitjes së tij ne Breaking Bad si Saul Goodman; ngjarjet nga storia origjinale përshkruhen shkurtimisht.[2]

Sezona e parë, që pati premierën në AMC më datën 8 shkurt, 2015,[3] përmban 10 epizode. Ne qershorë 2014, u paralajmërua sezona e dyte me 13 epizode, të cilat pritet te fillojnë te shfaqen ne fillim te vitit 2016.[4] Episoda e pare debutuese ne mban rekordin per vleresimin me te lartë të episodeve të para të serialeve në historinë e rrjetit kabllorë me 4.4 milion shikues të moshës 18–49 dhe 6.9 milion shikues në total.[5]

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konceptim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Vince Gilligan duke mbajtur fjalim në festivalin San Diego Comic-Con International në San Diego, California, 2012.

Në korrik 2012, krijuesi i Breaking Bad, Vince Gilligan dha një gjurmë për një serial tjeter të lidhur në ngjarje me ketë të parin po me temë avokatin Saul Goodman.[6] Në një interviste në korrik 2012 , Gilligan tha se atij i pëlqen idea për një shfaqe me avokat në te cilën avokati kryesorë do të bënte gjithqka për te mbetur jashtë nje salle gjyqesore, përfshirë edhe të ulej dhe të rrinte ne shkallët jashtë gjykatës.[7]

Në prill 2013, seriali u konfirmua të jetë në prodhim e sipër nga Gilligan and Gould; ky i fundit shkroi epizodën e Breaking Bad në të cilen prezantohet ky karakter.[8]

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bob Odenkirk luan personazhin kryesorë Saul Goodman, nga i cili rrjedhë edhe emri i serialit. Në janar 2014, u bë e ditur se Jonathan Banks do ta riluante karakterin e tij ne Breaking Bad , Mike Ehrmantraut , si një personazh i rregulltë në serial.[9] Aaron Paul tha se ka mbajtur "kontakt serioz" me Gilligan për ndonjë rol të mundshëm si mysafir,[10] por më pas deklaroi ne gazetën The Huffington Post se një gjë e tillë nuk do të ndodhte.[11] Dean Norris, një tjeter aktorë nga Breaking Bad, tha se ai nuk do të paraqitej ne serial, pjesërisht për shkak të angazhimeve të tij në serialin e televizionit CBSUnder the Dome.[12] Anna Gunn gjithashtu permendi "diskutime" me Gilligan për ndonjë rol mysafir të mundshëm.[13]

Michael McKean, i cili më heret ishte paraqitur në Mr.Show dhe The X-Files në epizodën "Dreamland" e shkruar nga Vince Gilligan, ka pranuar rolin e vëllait të Saul-it , me emrin Chuck.[14] Në listën e aktorëve janë edhe Patrick Fabian si Howard Hamlin, Rhea Seehorn si Kim Wexler, and Michael Mando si Ignacio "Nacho" Varga.[15] 

Historia e zhvillimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2013, seriali ende ishte në pritje të "dritë së gjelbër". Netflix ishte njëri nga distributorët e shumtë të interesuar, por përfundimisht një marrëveshje u arrit ne mes te AMC dhe krijuesit të Breaking Bad ,kompanisë të produksionit Sony Pictures Television.[16] Gilligan dhe Gould jane bashkë-drejtues të serialit dhe Gilligan ka drejtuar epizoden debutuese.[4] Ish skenaristët e Breaking Bad, Thomas Schnauz and Gennifer Hutchison iu bashkuan stafit të skenaristëve, me Schnauz si producent ekzekutiv dhe Hutchison si producent mbikqyrës.[17] Gjithashtu në ketë staf bën pjesë edhe Bradley Paul dhe Gordon Smith që ishin asistent skenarist në Breaking Bad.[4]

Gjatë krijimit të serialit, producentët konsideronin ta shfaqnin si nje komedi gjysmë-orëshe,[8] por ne fund vendosën për formatin një orësh të nje drame.[7] Në tetorë 2014, Odenkirkt tha se ngjarja është "85 përqind dramë dhe 15 përqing komedi."[18] 

Kur filluan gjirimet me 2 qershorë 2014,[19] Gilligan shfaqi shqetësime në lidhje me ndonjë zhgëjim të mundshëm nga pritjet e audiences për rrjedhimet e ngjarjeve.[20][21]

Më 19 qershorë 2014, AMC deklaroi se është dakorduar për një sezonë të dytë me 13 epizode, kurse e para do të ketë 10 që do të fillojnë me vonesë në fillim të vitit 2015.[4] Trailer i parë u shfaq në AMC më datën 10 gusht 2014, dhe u konfirmua se premiera do te jetë më 15 Shkrut 2015.[22] Në Nentorë 2014, AMC tregoi se seriali do të ketë premiere për dy netë; epizoda e parë do të shfaqej të dielën, më 8 shkurt, 2015, në oren 22:00 (ET), dhe pastaj do të zhvendosej ne orarin e vet të rregullt, të nesërmen, duke u shfaqur të Hënave në orën 10:00 të mbrëmjes.[3] Gilligan konfirmoj se do të ketë paraqitje te karaktereve mysafirë nga seriali Breaking Bad , por ngurroi të tregonte se cilët do të jenë ata.[23]

Sikurse seriali paraardhës, Better Call Saul gjirohet në Albuquerque, New Mexico.[24]

Aktorët dhe karakteret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bob Odenkirk luan karakterin Saul Goodman në Better Call Saul.

Aktorët kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bob Odenkirk në rolin e James "Jimmy" McGill (aka Saul Goodman), një mashtrues i njerëzve ne rrugë i cili bëhet avokat, dhe më pas e gjen veten të përfshirë në botën kriminale.
 • Jonathan Banks në rolin Michael "Mike" Ehrmantraut, një ish oficer i policisë që punon si hetues privat dhe "pastrues".
 • Rhea Seehorn në rolin e Kimberley "Kim" Wexler, një avokate që punon në firmën e avokatëve "Hamlin, Hamlin & McGill", që është shoqja e ngushtë e Jimmy-it dhe ndonjëhere edhe e dashura.[25][26]
 • Patrick Fabian në rolin e Howard Hamlin, bashkë themeluesi i "Hamlin, Hamlin & McGill" dhe kundërshtarë i Jimmy-t.
 • Michael Mando në rolin e Ignacio "Nacho" Varga, një kriminel i zgjuar dhe ambicioz.
 • Michael McKean në rolin e Charles "Chuck" McGill, vellaut te Jimmy-t, i cili detyrohet ta lëshoj punen e tij ne "Hamlin, Hamlin & McGill" nga një ndjeshmëri e papritur nga forcat elektromagnetike.

Aktorët nga Braking Bad[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Epizodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sezona 1 (2015)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr. i

epizodës

Nr. i sezonës Titulli Regjia nga Shkruar nga Data e shfaqejes Shikues në SHBA

(milione)

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Cornet, Roth (September 11, 2013). "Breaking Bad Spinoff Series Better Call Saul Confirmed". IGN. Marrë më September 11, 2013. 
 2. ^ Hibberd, James (July 11, 2014). "'Better Call Saul': New photos, details from 'Breaking Bad' spin-off". Entertainment Weekly. Marrë më February 24, 2015. 
 3. ^ a b Roots, Kimberly (November 20, 2014). "Better Call Saul Gets Two-Night February Premiere on AMC". TVLine. Marrë më November 20, 2014. 
 4. ^ a b c d Kondolojy, Amanda (June 19, 2014). "'Better Call Saul' Renewed for Second Season by AMC; First Season Pushed Back to 2015". TV by the Numbers. Marrë më June 19, 2014. 
 5. ^ Kondolojy, Amanda (February 9, 2015). "'The Walking Dead' Returns to 15.6 Million Viewers + 'Better Call Saul' is Biggest Series Premiere in Cable History". TV by the Numbers. Marrë më February 9, 2015. 
 6. ^ "Comic-Con Q&A: Vince Gilligan on 'Breaking Bad'". Deadline.com. July 15, 2012. Marrë më July 19, 2012. 
 7. ^ a b Andreeva, Nellie (September 11, 2013). "'Breaking Bad' Saul Goodman Spinoff A Go At AMC, Will Serve As Prequel To Original". Deadline.com. Marrë më September 13, 2013. 
 8. ^ a b Andreeva, Nellie (April 9, 2013). "AMC Eyes 'Breaking Bad' Spinoff Toplined By Bob Odenkirk". Deadline.com. Marrë më April 9, 2013. 
 9. ^ Kenneally, Tim (January 27, 2014). "'Breaking Bad' Prequel 'Better Call Saul' Enlists Jonathan Banks". The Wrap. Marrë më January 27, 2014. 
 10. ^ Pearson, Ryan (March 9, 2014). "Aaron Paul wants in, Dean Norris out for 'Better Call Saul,' the 'Breaking Bad' spinoff". The Washington Post. Marrë më May 1, 2014. 
 11. ^ Whitney, Erin (June 13, 2014). "Aaron Paul Offers Two Different 'Better Call Saul' Scenarios For Jesse Pinkman". The Huffington Post. Marrë më June 13, 2014. 
 12. ^ Dekel, Jonathan (July 3, 2014). "Dean Norris says appearance on Better Call Saul unlikely: CBS, exec Les Moonves 'won't let me do it'". The National Post. Marrë më July 3, 2014. 
 13. ^ Dos Santos, Kristin (May 13, 2014). "Anna Gunn Coming to Breaking Bad Spinoff? Star Reveals There's Been Talk—Plus, Why We're Dying Over Gracepoint!". E! Online. Marrë më June 4, 2014. 
 14. ^ Friedlander, Whitney (April 30, 2014). "Michael McKean Joins 'Breaking Bad' Prequel 'Better Call Saul'". Variety. Marrë më May 1, 2014. 
 15. ^ Friedlander, Whitney (July 11, 2014). "'Better Call Saul': Cast, Timeline Details and New Photos". Variety. Marrë më July 12, 2014. 
 16. ^ Guthrie, Melissa; Rose, Lacey (September 18, 2013). "How AMC Almost Lost Breaking Bad Spinoff Better Call Saul to Netflix". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Marrë më January 12, 2014. 
 17. ^ Littleton, Cynthia (December 20, 2013). "'Breaking Bad' Writers Join 'Better Call Saul' Staff". Variety. Marrë më January 12, 2014. 
 18. ^ Sandberg, Bryn Elise (October 27, 2014). "Bob Odenkirk on 'Better Call Saul': "It's Total Drama"". The Hollywood Reporter. Marrë më November 21, 2014. 
 19. ^ O'Neal, Sean (June 3, 2014). "It's time to begin overanalyzing the first Better Call Saul set photos". The A.V. Club. The Onion. Marrë më June 4, 2014. 
 20. ^ Toomer, Jessica (June 3, 2014). "Vince Gilligan Admits His 'Breaking Bad' Spinoff Might Be A Mistake". The Huffington Post. Marrë më June 4, 2014. 
 21. ^ Roberts, Katie (June 3, 2014). "Vince Gilligan Says 'Better Call Saul' Might Be a 'Mistake'". Moviefone. Marrë më June 4, 2014. 
 22. ^ Hooton, Christopher (August 11, 2014). "Better Call Saul: First teaser trailer shows younger Saul, confirms release date". The Independent. Marrë më August 11, 2014. 
 23. ^ Bernardino, Shiena (May 20, 2015). "'Better Call Saul' season 2 air date, spoilers, plot news: More 'Breaking Bad' appearances, major character to die next season?". Marrë më May 25, 2015. 
 24. ^ Christine (June 2, 2014). "'Breaking Bad' prequel 'Better Call Saul' begins filming in Albuquerque, NM today!". On Location Vacations. Marrë më June 4, 2014. 
 25. ^ Birnbaum, Debra (February 6, 2015). "'Better Call Saul' Premiere: Meet Jimmy McGill's Love Interest". Variety. Penske Corporation. Marrë më March 26, 2015. 
 26. ^ Aguilera, Leanne (March 16, 2015). "'Better Call Saul's Rhea Seehorn on Kim and Jimmy's Complicated Past: 'She Loves Him'". Entertainment Tonight. CBS Corporation. Marrë më March 26, 2015. 
 27. ^ Gilligan, Vince (March 2, 2015). Insider Podcast [105 Better Call Saul] (podcast). Albuquerque: iTunes. Marrë më March 16, 2015.