Jump to content

Better Call Saul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Better Call Saul është një serial televiziv amerikan i krijuar nga Vince Gilligan dhe Peter Gould. Është pasardhësi i serialit të njohur Breaking Bad, që u krijua nga Gilligan në 2008, me të cilin e ndan vazhdimësinë narrative.[1] I vendosur në vitin 2002, Better Call Saul përshkruan ngjarjen e një avokati pak të njohur James Morgan "Jimmy" McGill (Bob Odenkirk), gjashtë vite para paraqitjes së tij në Breaking Bad si Saul Goodman; ngjarjet nga storia origjinale përshkruhen shkurtimisht.[2]

Sezona e parë, që e mbajti premierën në AMC më datën 8 shkurt 2015,[3] përmban 10 epizode. Në qershor 2014, u paralajmërua sezona e dyte me 13 episode, që filloi transmetimin në fillim të vitit 2016.[4] Episoda e parë debutuese mban rekordin për vlerësimin më të lartë të episodeve të para të serialeve në historinë e televizionit kabllor me 4.4 milion shikues të moshës 18–49 dhe 6.9 milion shikues në total.[5]

Regjisori Vince Gilligan duke mbajtur fjalim në festivalin San Diego Comic-Con International në San Diego, California, 2012.

Në korrik 2012, krijuesi i Breaking Bad, Vince Gilligan dha një gjurmë për një serial tjeter të lidhur në ngjarje me ketë të parin po me temë avokatin Saul Goodman.[6] Në një interviste në korrik 2012 , Gilligan tha se atij i pëlqen idea për një shfaqe me avokat në te cilën avokati kryesorë do të bënte gjithqka për te mbetur jashtë nje salle gjyqesore, përfshirë edhe të ulej dhe të rrinte ne shkallët jashtë gjykatës.[7]

Në prill 2013, seriali u konfirmua të jetë në prodhim e sipër nga Gilligan and Gould; ky i fundit shkroi epizodën e Breaking Bad në të cilen prezantohet ky karakter.[8]

Bob Odenkirk luan personazhin kryesor Saul Goodman, nga i cili rrjedhë edhe emri i serialit. Në janar 2014, u bë e ditur se Jonathan Banks do ta riluante karakterin e tij ne Breaking Bad, Mike Ehrmantraut, si një personazh i rregulltë në serial.[9] Aaron Paul tha se ka mbajtur "kontakt serioz" me Gilligan për ndonjë rol të mundshëm si mysafir,[10] por më pas deklaroi ne gazetën The Huffington Post se një gjë e tillë nuk do të ndodhte.[11] Dean Norris, një tjetër aktor nga Breaking Bad, tha se ai nuk do të paraqitej ne serial, pjesërisht për shkak të angazhimeve të tij në serialin e televizionit CBSUnder the Dome.[12] Anna Gunn gjithashtu permendi "diskutime" me Gilligan për ndonjë rol mysafir të mundshëm.[13]

Michael McKean, i cili më herët ishte paraqitur në Mr.Show dhe The X-Files në episodën "Dreamland" e shkruar nga Vince Gilligan, ka pranuar rolin e vëllait të Saul-it, me emrin Chuck.[14] Në listën e aktorëve janë edhe Patrick Fabian si Howard Hamlin, Rhea Seehorn si Kim Wexler, and Michael Mando si Ignacio "Nacho" Varga.[15] 

Historia e zhvillimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2013, seriali ende ishte në pritje të "dritë së gjelbër". Netflix ishte njëri nga distributorët e shumtë të interesuar, por përfundimisht një marrëveshje u arrit ne mes te AMC dhe krijuesit të Breaking Bad ,kompanisë të produksionit Sony Pictures Television.[16] Gilligan dhe Gould jane bashkë-drejtues të serialit dhe Gilligan ka drejtuar epizoden debutuese.[4] Ish skenaristët e Breaking Bad, Thomas Schnauz and Gennifer Hutchison iu bashkuan stafit të skenaristëve, me Schnauz si producent ekzekutiv dhe Hutchison si producent mbikqyrës.[17] Gjithashtu në ketë staf bën pjesë edhe Bradley Paul dhe Gordon Smith që ishin asistent skenarist në Breaking Bad.[4]

Gjatë krijimit të serialit, producentët konsideronin ta shfaqnin si nje komedi gjysmë-orëshe,[8] por ne fund vendosën për formatin një orësh të nje drame.[7] Në tetorë 2014, Odenkirkt tha se ngjarja është "85 përqind dramë dhe 15 përqing komedi."[18] 

Kur filluan gjirimet me 2 qershorë 2014,[19] Gilligan shfaqi shqetësime në lidhje me ndonjë zhgëjim të mundshëm nga pritjet e audiences për rrjedhimet e ngjarjeve.[20][21]

Më 19 qershorë 2014, AMC deklaroi se është dakorduar për një sezonë të dytë me 13 epizode, kurse e para do të ketë 10 që do të fillojnë me vonesë në fillim të vitit 2015.[4] Trailer i parë u shfaq në AMC më datën 10 gusht 2014, dhe u konfirmua se premiera do te jetë më 15 Shkrut 2015.[22] Në Nentorë 2014, AMC tregoi se seriali do të ketë premiere për dy netë; epizoda e parë do të shfaqej të dielën, më 8 shkurt, 2015, në oren 22:00 (ET), dhe pastaj do të zhvendosej ne orarin e vet të rregullt, të nesërmen, duke u shfaqur të Hënave në orën 10:00 të mbrëmjes.[3] Gilligan konfirmoj se do të ketë paraqitje te karaktereve mysafirë nga seriali Breaking Bad , por ngurroi të tregonte se cilët do të jenë ata.[23]

Sikurse seriali paraardhës, Better Call Saul gjirohet në Albuquerque, New Mexico.[24]

Aktorët dhe karakteret

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Bob Odenkirk luan karakterin Saul Goodman në Better Call Saul.

Aktorët kryesorë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Bob Odenkirk në rolin e James "Jimmy" McGill (aka Saul Goodman), një mashtrues i njerëzve ne rrugë i cili bëhet avokat, dhe më pas e gjen veten të përfshirë në botën kriminale.
 • Jonathan Banks në rolin Michael "Mike" Ehrmantraut, një ish oficer i policisë që punon si hetues privat dhe "pastrues".
 • Rhea Seehorn në rolin e Kimberley "Kim" Wexler, një avokate që punon në firmën e avokatëve "Hamlin, Hamlin & McGill", që është shoqja e ngushtë e Jimmy-it dhe ndonjëhere edhe e dashura.[25][26]
 • Patrick Fabian në rolin e Howard Hamlin, bashkë themeluesi i "Hamlin, Hamlin & McGill" dhe kundërshtarë i Jimmy-t.
 • Michael Mando në rolin e Ignacio "Nacho" Varga, një kriminel i zgjuar dhe ambicioz.
 • Michael McKean në rolin e Charles "Chuck" McGill, vellaut te Jimmy-t, i cili detyrohet ta lëshoj punen e tij ne "Hamlin, Hamlin & McGill" nga një ndjeshmëri e papritur nga forcat elektromagnetike.

Aktorët nga Breaking Bad

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Nr. i

epizodës

Nr. i sezonës Titulli Regjia nga Shkruar nga Data e shfaqejes Shikues në SHBA

(milione)

 1. ^ Cornet, Roth (11 shtator 2013). "Breaking Bad Spinoff Series Better Call Saul Confirmed". IGN. Marrë më 11 shtator 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hibberd, James (11 korrik 2014). "'Better Call Saul': New photos, details from 'Breaking Bad' spin-off". Entertainment Weekly. Marrë më 24 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b Roots, Kimberly (20 nëntor 2014). "Better Call Saul Gets Two-Night February Premiere on AMC". TVLine. Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2014. Marrë më 20 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ a b c d Kondolojy, Amanda (19 qershor 2014). "'Better Call Saul' Renewed for Second Season by AMC; First Season Pushed Back to 2015". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2015. Marrë më 19 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Kondolojy, Amanda (9 shkurt 2015). "'The Walking Dead' Returns to 15.6 Million Viewers + 'Better Call Saul' is Biggest Series Premiere in Cable History". TV by the Numbers. Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2015. Marrë më 9 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Comic-Con Q&A: Vince Gilligan on 'Breaking Bad'". Deadline.com. 15 korrik 2012. Marrë më 19 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Andreeva, Nellie (11 shtator 2013). "'Breaking Bad' Saul Goodman Spinoff A Go At AMC, Will Serve As Prequel To Original". Deadline.com. Marrë më 13 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Andreeva, Nellie (9 prill 2013). "AMC Eyes 'Breaking Bad' Spinoff Toplined By Bob Odenkirk". Deadline.com. Marrë më 9 prill 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Kenneally, Tim (27 janar 2014). "'Breaking Bad' Prequel 'Better Call Saul' Enlists Jonathan Banks". The Wrap. Marrë më 27 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Pearson, Ryan (9 mars 2014). "Aaron Paul wants in, Dean Norris out for 'Better Call Saul,' the 'Breaking Bad' spinoff". The Washington Post. Marrë më 1 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Whitney, Erin (13 qershor 2014). "Aaron Paul Offers Two Different 'Better Call Saul' Scenarios For Jesse Pinkman". The Huffington Post. Marrë më 13 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Dekel, Jonathan (3 korrik 2014). "Dean Norris says appearance on Better Call Saul unlikely: CBS, exec Les Moonves 'won't let me do it'". The National Post. Marrë më 3 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Dos Santos, Kristin (13 maj 2014). "Anna Gunn Coming to Breaking Bad Spinoff? Star Reveals There's Been Talk—Plus, Why We're Dying Over Gracepoint!". E! Online. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Friedlander, Whitney (30 prill 2014). "Michael McKean Joins 'Breaking Bad' Prequel 'Better Call Saul'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2015. Marrë më 1 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Friedlander, Whitney (11 korrik 2014). "'Better Call Saul': Cast, Timeline Details and New Photos". Variety. Marrë më 12 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Guthrie, Melissa; Rose, Lacey (18 shtator 2013). "How AMC Almost Lost Breaking Bad Spinoff Better Call Saul to Netflix". The Hollywood Reporter. Prometheus Global Media. Marrë më 12 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Littleton, Cynthia (20 dhjetor 2013). "'Breaking Bad' Writers Join 'Better Call Saul' Staff". Variety. Marrë më 12 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Sandberg, Bryn Elise (27 tetor 2014). "Bob Odenkirk on 'Better Call Saul': "It's Total Drama"". The Hollywood Reporter. Marrë më 21 nëntor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ O'Neal, Sean (3 qershor 2014). "It's time to begin overanalyzing the first Better Call Saul set photos". The A.V. Club. The Onion. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Toomer, Jessica (3 qershor 2014). "Vince Gilligan Admits His 'Breaking Bad' Spinoff Might Be A Mistake". The Huffington Post. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Roberts, Katie (3 qershor 2014). "Vince Gilligan Says 'Better Call Saul' Might Be a 'Mistake'". Moviefone. Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2014. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Hooton, Christopher (11 gusht 2014). "Better Call Saul: First teaser trailer shows younger Saul, confirms release date". The Independent. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2015. Marrë më 11 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Bernardino, Shiena (20 maj 2015). "'Better Call Saul' season 2 air date, spoilers, plot news: More 'Breaking Bad' appearances, major character to die next season?". Marrë më 25 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Christine (2 qershor 2014). "'Breaking Bad' prequel 'Better Call Saul' begins filming in Albuquerque, NM today!". On Location Vacations. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2015. Marrë më 4 qershor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Birnbaum, Debra (6 shkurt 2015). "'Better Call Saul' Premiere: Meet Jimmy McGill's Love Interest". Variety. Penske Corporation. Marrë më 26 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Aguilera, Leanne (16 mars 2015). "'Better Call Saul's Rhea Seehorn on Kim and Jimmy's Complicated Past: 'She Loves Him'". Entertainment Tonight. CBS Corporation. Marrë më 26 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Gilligan, Vince (2 mars 2015). Insider Podcast [105 Better Call Saul] (podcast). Albuquerque: iTunes. Marrë më 16 mars 2015. {{cite AV media}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)