Breaking Bad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gnome-multimedia.svg Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

Breaking Bad
Breaking Bad logo.svg
Zhanri Drama
Krim
Komedi e zezë
Krijuar nga Vince Gilligan
Aktrojnë Bryan Cranston
Anna Gunn
Aaron Paul
Dean Norris
Betsy Brandt
RJ Mitte
Bob Odenkirk
Giancarlo Esposito
Jonathan Banks
Intro Breaking Bad
Shteti Sh.B.A.
Gjuhë(t) Anglisht
Spanjisht
Sezone 5
Episode 62
Prodhimi
Producent(ët) ekzekutiv Vince Gilligan
Mark Johnson
Vendndodhje(t) Albuquerque, New Mexico
Kohëzgjatja 47 minuta
Transmetimi
Programi origjinal AMC Tv
Transmetimi i parë 20 Janar 2008 (2008-01-20)

Breaking Bad është një serial dramatik amerikan i krijuar dhe prodhuar nga Vince Gilligan. Seriali transmetohet ne SHBA dhe Kanada në televizionin kabllor AMC, një prodhim i Sony Pictures. Po ashtu transmetohet ne vende të tjera të botës, me shërbime kabllore të ndryshme.

Seriali ka debutuar më 20 janar 2008; dhe ka përfunduar me episodën „Felina“ 29 shtator 2013. Breaking Bad është fitues i 2 çmimeve „Golden Globes“, 10 çmime „Emmy Awards“ dhe 60+ çmimeve tjera.

Seriali ësht i bazuar në prodhiminë e drogës.