Jump to content

Bill English

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bill English
Kryeministri i 39-të i Zelandës së Re
Në detyrë
12 dhjetor 2016 – Në detyrë
Paraprirë ngaJohn Key
Kryetari i 9-të i Partisë Nacionaliste
Në detyrë
12 dhjetor 2009 – Në detyrë
Paraprirë ngaJohn Key
Zëvendës Kryeministër i Zelandës së Re
Në detyrë
19 nëntor 2008 – 12 dhjetor 2016
Paraprirë ngaMichael Culle
Pasuar ngaPaula Benett
Ministri i 39-të i Financave
Në detyrë
31 janar 1999 – 22 qershor 1999
Paraprirë ngaBill Birch
Pasuar ngaBill Birch
Zëvendës Kryetar i Partisë Nacionaliste
Në detyrë
7 shkurt 2001 – 6 tetor 2001
Paraprirë ngaWyatt Creech
Pasuar ngaGerry Brownlee
Të dhëna vetjake
U lind më30 dhjetor 1961
Lumsden, Zelanda e Re
Partia politikePartia Nacionaliste
Bashkëshortja/etMary English
Fëmijët6
ArsimimiUniversiteti i Otagos
Universiteti Victoria i Wellingtonit

Simon William "Bill" English (lindi më 30 dhjetor 1961) është Kryeministër i Zelandës së Re dhe Kryetar i Partisë Nacionaliste. Më parë Bill ka qenë zv.kryeministër prej vitit 2008 deri më 2016. Ai u bashkua Partisë Nacionaliste më 1980.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bill English është djali i Mervyn dhe Norah English. Ai lindi në afër qytetit të Lumsdenit.[1] Ai ka shkuar në shkollëm Shën Thomas në Winton, pastaj shkoi në kolegjin Shën Patrick në Upper Hutt. English vazhdoi të studioj në Universitetin e Otagos, ku banoi në kolegjinë Selwyn, dhe pasta i përfundoi nivelin e literaturës angleze në Universitetin Victoria i Wellingtonit.[2]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bill u martua me Mary, e cila studionte mjekësinë dhe u bë mjeke e familjes. Prindërit e Mary janë imigrantë, babai i saj është nga Samoa, ndërsa nëna e saj është nga Italia e cila ka lindur në ishullin e Strombolit. Çifti kanë gjashtë fëmijë.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Temple, Philip (1994). Temple’s Guide to the 44th New Zealand Parliament (në anglisht). Dunedin: McIndoe Publishers.
  2. ^ Patricia Herbert, "A country boy who's set to lead", New Zealand Herald, 11 August 1997. Retrieved from Factiva, 12 December 2016.
  3. ^ "The English Doctor" Arkivuar 30 gusht 2018 tek Wayback Machine, The New Zealand Herald, 7 December 2001. Retrieved 12 December 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]