Billy Sheehan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Billy Sheehan
BillySheehan.jpg
Informacione
EmriWilliam Sheehan
Lindja (1953-03-19) 19 Mars, 1953 (68 vjeç)
Flag of the United States.svg Buffalo, New York, Shtetet e Bashkuara
ZhanriHard rock
Heavy metal
Jazz fusion
Instrumental rock
Progressive rock
Instrument(e)Bas kitara
Kitara elektrike
Kitara akustike
vokal
Vite aktiv1978 — prezent
Bashkëpunim(e) meDavid Lee Roth, Mr. Big, Talas, Steve Vai, Niacin, Jordan Rudess, Explorers Club, Planet X
Webfaqja
www.billysheehan.com

William "Billy" Sheehan (i lindur më 19 mars 1953Buffalo, New York) është basist irlandezo-amerikan i njohur për punën e tij me Talas, Mr. Mig, Steve Vai, David Lee Roth, dhe Niacin.

Sheehan ka fituar shpërblimin "Best Rock Bass Player" nga revista Guitar Player 5 herë me radhë për stilin e tij prirës në bas. Guitar Player e ka krahasuar stilin e solove të tij në basin 4 telësh me stilin e solove të Eddie Van Halen në kitaren 6 telëshe. Repertoari i Sheehan përfshinë përdorimin e akordeve, teknikën "two-handed tapping" dhe controlled feedback. Sidoqoftë, Sheehan është gjithashtu i njohur si basist tradicional, duke e përmbushur rolin tradicional të bas kitarës në rock.

Sheehan është anëtar i Church of Scientology (shiko: Dianetika) që nga viti 1971 dhe u paraqit në rrugë për ta mbrojtur atë gjatë Project Chanology.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]