Bjørnstjerne Bjørnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bjørnstjerne Bjørnson Nobel prize medal.svg
Portrett av Bjørnstjerne Bjørnson, ca 1903 - no-nb digifoto 20150129 00041 bldsa BB0803.jpg
Ditëlindja:8 dhjetor 1832
Vendlindja:Kvikne, Norvegjia Norvegjia
Ditëvdekja:26 prill 1910
Vendvdekja:Paris Francë
Kombësia:Norvegjeze
Zhanri:poezi

Bjørnstjerne Martinius Bjørnson (Kvikne, 8 dhjetor 1832Pariz, 26 prill 1910), ishte shkrimtar dhe politikan norvegjez, fitues i Çmimit Nobel për Letërsi, për vitin 1903.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bjørnson është i njohur për atë se ishte në grupin e “Katër të mëdhejve” shkrimtarë norvegjezë si Henrik Ibsenin, Jonas Lieo dhe Alexander Kielland.[1] Bjørnson ishte edhe anëtar i Komitetit të Cmimit Nobel, ku edhe vet ishte fitues. Bjørnson gjithashtu është i nohur për fjalët të cilat janë në himnin norvegjez Ja, vi elsker dette landet.[2]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Grøndahl, Carl Henrik; Tjomsland, Nina (1978). The Literary masters of Norway: with samples of their works. Tanum-Norli. ISBN 978-82-518-0727-2. SBN. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Beyer, Edvard & Moi, Bernt Morten (2007). "Bjørnstjerne Martinius Bjørnson". Store norske leksikon. Oslo: Kunnskapsforlaget. Marrë më 9 shtator 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Bjørnstjerne Bjørnson – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale