Jump to content

Bombardimi i xhamisë së Peshavarit (2023)

Coordinates: 34°00′47″N 71°33′34″E / 34.01306°N 71.55944°E / 34.01306; 71.55944
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Bombardimi i xhamisë së Peshavarit (2023)
Part of kryengritjeve në Khyber Pakhtunkhwa
Pamje e brendshme e xhamisë pas sulmit
VendndodhjaZona e Linjave të Policisë, Peshavar, Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan
Koordinatat34°00′47″N 71°33′34″E / 34.01306°N 71.55944°E / 34.01306; 71.55944
Data30 janar 2023 (2023-01-30)
13:30 (PKT)
ShënjestraZyrtarë policorë
Lloji i sulmitSulm vetëvrasës
Vdekje101 (duke përfshirë edhe autorin)
Të lënduar220+
AutorëtJamaat-ul-Ahrar faction of Tehrik-i-Taliban Pakistan

Më 30 janar 2023, rreth orës 13:30 PKT, një sulm vetëvrasës islamik ndodhi brenda një xhamie në zonën e Linjave të Policisë të Peshavar, Khyber Pakhtunkhwa, Pakistan. Sulmuesi shpërtheu bombën gjatë lutjeve të drekës, duke vrarë 101 njerëz,[1] dhe duke plagosur mbi 220 të tjerë, shtatë prej të cilëve janë në gjendje kritike.[2]

Në vitin 2004, sulmet islamike u intensifikuan në një luftë midis kryengritësve islamikë dhe qeverisë pakistaneze në veriperëndim të Pakistanit. Lufta u zvogëlua në një konflikt me intensitet të ulët në 2017.[3] Shumë sulme kryengritëse janë kryer në Peshawar, i cili është kryeqyteti dhe qyteti më i madh në Khyber Pakhtunkhwa, në veriperëndim të Pakistanit. Këto përfshijnë sulme të mëdha në xhami në 2013, 2015 dhe 2022.[4]

Xhamia ndodhet brenda një kompleksi të sigurisë së lartë që përfshin selinë e forcës së policisë provinciale dhe një departament kundër terrorizmit.[5] Sulmuesi vetëvrasës kaloi barrikada të shumta të drejtuara nga policia lokale pa u zbuluar - një hetim paraprak sugjeron se ai kishte veshur uniformën e policisë dhe mbërriti me një motoçikletë.[6][7] Midis 300 dhe 400 zyrtarë policorë ishin të pranishëm në xhami në atë kohë për të falur namazin e zuhrit.[8]

Sulmuesi shkaktoi jelekun vetëvrasës teksa qëndronte në rreshtin e parë të atyre që faleshin, duke shkaktuar një shpërthim të fuqishëm që rrëzoi çatinë e xhamisë. Një polic që i mbijetoi sulmit tha se ai pa "një shpërthim të madh flakë" përpara se të rrethohej nga një shtëllungë pluhuri i zi. Mbi 100 u vranë dhe dy herë më shumë u plagosën; 90% e viktimave ishin oficerë policie.

Pas sulmit, Omar Mukaram Khurasani, emir aktual i fraksionit Jamaat-ul-Ahrar dhe një anëtar i këshillit drejtues të Tehrik-e-Taliban Pakistanit (TTP), mori përgjegjësinë për bombardimin; ai tha se bombardimi ishte kryer për t'u hakmarrë për vdekjen e Omar Khalid Khorasani, vëllait të tij dhe themeluesit të fraksionit.[9] Sarbakaf Mohmand nga kapitulli i TTP Mohamand konfirmoi se sulmuesi quhej Huzaifa dhe ishte 25 vjeç dhe se së shpejti do të publikojnë një foto të sulmuesit me më shumë detaje.[10]

Më pas, grupi, përmes zëdhënësit të tij, mohoi përfshirjen.[11]

TTP është një organizatë ombrellë e grupeve të ndryshme islamike të armatosura terroriste që veprojnë përgjatë kufirit afgano-pakistanez. Bill Roggio beson se Jamaat-ul-Ahrar mund të ketë nisur sulmin vetëvrasës pa dijeninë dhe miratimin e organizatës së saj mëmë, por duke pasur parasysh organizimin e TTP, dhe me historinë e këtyre dy grupeve, ka më shumë gjasa që TTP të ketë qenë të vetëdijshëm për sulmin.

Kryeministri pakistanez Shehbaz Sharif e dënoi sulmin, duke deklaruar se sulmi është i papajtueshëm me Islamin dhe se i tërë Pakistani qëndron kundër "kërcënimit të terrorizmit". Ish-kryeministri Imran Khan dënoi bombardimin, duke thënë: "Është e domosdoshme që të përmirësojmë mbledhjen tonë të inteligjencës dhe të pajisim siç duhet forcat tona të policisë për të luftuar kërcënimin në rritje të terrorizmit."[12]

Sulmi tërhoqi dënimin nga India,[13] Kanadaja,[14] Shtetet e Bashkuara,[15][16] Arabia Saudite dhe Bashkimi Evropian.[17][18]

 1. ^ Goldbaum, Christina; Masood, Salman; ur-Rehman, Zia (2023-01-31). "'Terrorism Has Returned': Pakistan Grapples With Attack That Left 150+ Dead". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2023. Marrë më 1 shkurt 2023.
 2. ^ Saifi, Sophia; Mogul, Rhea; Mehsud, Saleem (2023-01-31). "Death toll from blast in Pakistan mosque rises to at least 100 as country faces 'national security crisis'". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 2023-01-31.
 3. ^ Lieven, Anatol (2017). "Counter-Insurgency in Pakistan: The Role of Legitimacy". Small Wars & Insurgencies (në anglisht). 28: 166–190. doi:10.1080/09592318.2016.1266128.
 4. ^ Saifi, Sophia; Mehsud, Saleem; Humayun, Hira (2023-01-30). "Pakistani Taliban claims responsibility for mosque blast that killed more than 40 people". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 2023-01-30.
 5. ^ "Rescue operation continues after Pakistan blast that killed 92". Al Jazeera (në anglisht). 2023-01-31. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 6. ^ Ahmed, Jibran; Shahzad, Asif (2023-01-30). "Suicide bombing at mosque in Pakistan kills 59, targeted police". Reuters (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 30 janar 2023.
 7. ^ Dawn.com (2023-02-02). "'Closing in' on terror network: Peshawar mosque bomber was in police uniform, says KP IG". DAWN.COM (në anglisht). Marrë më 2023-02-02.
 8. ^ Davies, Carrie; Gozzi, Laura; Cursino, Malu (2023-01-30). "Pakistan mosque blast: Police targeted in suicide attack that kills 59". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 2023-01-30.
 9. ^ Roggio, Bill (2023-01-30). "Pakistani Taliban kills scores in mosque bombing in Peshawar | FDD's Long War Journal". FDD's Long War Journal (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 1 shkurt 2023.
 10. ^ Admin, T. K. D. (1 shkurt 2023). "The Responsibility Conundrum - The Khorasan Diary" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 1 shkurt 2023.
 11. ^ Baloch, Shah Meer; Ellis-Petersen, Hannah (2023-01-31). "North-west Pakistan in grip of deadly Taliban resurgence". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2023. Marrë më 2023-01-31.
 12. ^ Khan, Riaz (2023-01-30). "Suicide bomber kills 20, wounds 96 at mosque in NW Pakistan". The Washington Post (në anglisht). ISSN 0190-8286. Marrë më 2023-01-30.
 13. ^ Prakash, Aryan (2023-01-31). "India condemns Peshawar mosque attack, condoles families of deceased". Hindustan Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2023. Marrë më 2023-01-31.
 14. ^ "Death toll in Pak's Peshawar suicide blast in mosque jumps to 83: Report". Business Standard (në anglisht). 2023-01-31. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 2023-01-31.
 15. ^ "At least 59 killed, 157 injured in explosion inside mosque near Police Lines in Peshawar". Business Recorder (në anglisht). 2023-01-30. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 2023-01-31.
 16. ^ Kan, Riaz; Ahmed, Munir (2023-01-31). "Pakistan blames 'security lapse' for mosque blast, 100 dead". Associated Press (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 janar 2023. Marrë më 2023-01-31.
 17. ^ "Saudi Arabia condemns suicide attack on Pakistan mosque". Arab News (në anglisht). 2023-01-30. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2023. Marrë më 2023-01-30.
 18. ^ "Breaking: At Least 90 Injured In Blast Inside Peshawar Mosque In Pakistan". India.com (në anglisht). 2023-01-30. Arkivuar nga origjinali më 30 janar 2023. Marrë më 2023-01-30.