Bootzheim

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Boze
Bootzheim (Gjermanisht)
Booze (Alzasisht)
Komunë
Bashkia e Bozes
Bashkia e Bozes
Stema Boze
VendiFranca
Qeveria
 • KryetariKlement Rohmer
Sipërfaqja
1
5.910 km2 (2.282 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
780
 • Dendësia130/km2 (340/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Bootzheim ( shqiptimi frëngjisht[botsaim]  ( dëgjoni); Gjermanisht: Bootzheim ; Shqip: Bozja; Alzasisht: Booze ) është një komunëAlzasë . [1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati ndodhet disa kilometra në veri të Marckolsheim . Komunat ngjitur janë Mackenheim dhe Artolsheim .

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mundësitë e punësimit në fshat janë të kufizuara. Fokusi tradicional ekonomik i rajonit është Sélestati rreth 15 kilometra në perëndim. Kalimi lumor i Marckolsheim me bravat e lidhura me të dhe hidrocentrali ofron mundësi punësimi: shumë punë sezonale me pagesë të ulët ofrohen gjithashtu nga parku tematik Europa-Park në anën tjetër të kufirit gjerman aty pranë.

Pikat e referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e periudhës romane e Shën Blaise .

  1. ^ INSEE commune file