Jump to content

Braunshvajgu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Braunshvajgu
Braunschweig
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej248.667
{{{postal_code_type}}}
38,100 deri 38,126
TargatBS
Faqja zyrtarewww.braunschweig.de

Braunshvajgu (Gjermanisht: Braunschweig; Gjermanishtja e ulët: Brunsviek) është qytet në Saksoninë e Ulët, Gjermani. Sipas vitit 2016, qyteti kishte 248,667 banorë. Braunshvajgi ishte anëtare e Lidhjes Hanseatike prej shekullit 13-të deri në shekullin e 17-të.

Sot, Braunshvajgi është qyteti i dytë më i madh në Saksoninë e Ulët dhe qendra kryesore e zhvillit dhe hulumtive shkencore.[1]

Lista e kryetarëve të bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Heinrich Casparl (1848-1879)
 • Wilhelm Pockels (1879-1904)
 • Hugo Retemeyer (1904-1925)
 • Paul Trautmann (1925-1929)
 • Ernst Böhme (1929-1933)
 • Wilhelm Hesse (1933-1945)
 • Hans-Joachim Mertens (1943-1945)
 • Erich Bockler (1945)
 • Ernst Böhme (1945-1948)
 • Otto Bennemann (1948-1952)
 • Kurd Semler (1952-1954)
 • Otto Bennemann (1954-1959)
 • Martha Fuchs (1959-1964)
 • Bernhard Ließ (1964-1972)
 • Walter Klöditz (1972-1974)
 • Günter Jaenicke (1974-1976)
 • Gerhard Glogowski (1976-1981)
 • Hartmut Scupin (1981-1986)
 • Gerhard Glogowski (1986-1990)
 • Werner Steffens (1990-2001)
 • Gert Hoffmann (2001-2014)
 • Ulrich Markurth (2014-duke vazhduar)

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot, Braunshvajgi është mesin e njëzet qyteteve gjermane që është tërheqës të rinjve mes moshës 25 dhe 34, duke çuar në një fluks të banorëve të rinj.

Religjioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2015, 91,875 ose 36.3% të banorëve janë protestant dhe 34,604 (13.7%) të banorëve janë katolikë. 126,379 ose 50% të banorëve tjerë ndjekin religjione tjera ose nuk janë fetarë.[2]

Këshilli i qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i qytetit përbëhet nga partitë e ndryshme (54 ulëse), një kryetarë, i cili zgjidhet drejtpërdrejt.[3] Që nga 1 korriku 2014, kryetari i Braunshvajgit është Ulrich Markurth (SPD).[4]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martino Katharineum është gjimnaz themeluar në vitin 1415. Gjimnazi ka pasur shumë nxënës të famshëm si Carl Friedrich Gauss, Hoffmann von Fallersleben, Richard Dedekind dhe Louis Spohr.[5] Gjimnaze tjera të shquar janë Gjimnazi Gaussschule, Gjimnazi Kleine Burg, Hoffmann-von-Fallersleben-Schule Braunschweig, Integrierte Gesamtschule Franzsches Feld dhe Gjimnazi Wilhelm.

Universiteti i vetëm i artit në Saksoninë e Ulët që u themelua në vitin 1963, gjendet në Braunshvajg, Hochschule für Bildende Künste Braunschweig (Universiteti i Artit Braunshvajg).[6]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Braunshvajgi binjakëzohet me:[7]

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Research and innovation statistics at regional level". Ec.europa.eu. 2014. Marrë më 2015-07-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Aktuelle Bevölkerungsdaten" (PDF). braunschweig.de. 2015-12-31. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2016-02-15. Marrë më 2016-02-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kommunalwahl 2011 Braunschweig" (PDF) (në gjermanisht). Braunschweig.de. 2011-10-11. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 6 mars 2016. Marrë më 2015-07-12.
 4. ^ "SPD gewinnt Stichwahlen in Düsseldorf und Braunschweig". Die Zeit. 2014-06-15. Marrë më 2015-07-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Bedeutende Schüler und Lehrer des MK". Marrë më 24 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 6. ^ "Startseite – HBK Hochschule für Bildende Künste Braunschweig". Hbk-bs.de. Marrë më 7 prill 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e f g h "Braunschweigs Partner und Freundschaftsstädte" [Braunschweig - Partner and Friendship Cities]. Stadt Braunschweig [City of Braunschweig]. Arkivuar nga origjinali më 2012-12-01. Marrë më 2013-08-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Bath's Twinning Associations". The Mayor of Bath. Arkivuar nga origjinali më 2011-05-17. Marrë më 2013-07-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Town Twinning". Bath and North East Somerset Council. Arkivuar nga origjinali më 27 tetor 2007. Marrë më 12 dhjetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Zachert, Uwe; Annica Kunz. "Twin cities". Landeshauptstadt Magdeburg [City of Magdeburg]. Arkivuar nga origjinali më 2012-09-01. Marrë më 2013-08-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Omaha Sister Cities". Omaha Sister Cities. Marrë më 2015-07-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 69–70
 13. ^ "Axel Freiherr von dem Bussche-Streithorst". Munzinger-Archiv. Marrë më 2015-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 118
 15. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 137
 16. ^ Knudsen, Hans (1969). "Hebbel, Johanne Louise Christine, geborene Engehausen (Pseudonym Enghaus)". Neue Deutsche Biographie. Marrë më 10 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 200–201
 18. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 206–207
 19. ^ Gaschke, Susanne (25 korrik 1997). "Gerhard Glogowski, Innenminister in Hannover, will Gerhard Schröder beerben, falls der seine Traumkarriere startet". Die Zeit. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Otto Harder" (PDF). KZ-Gedenkstätte Neuengamme. Marrë më 2015-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 259
 22. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 281–282
 23. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 293–294
 24. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 323–324
 25. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 329
 26. ^ "Alfred Kubel". Niedersächsisches Ministerium für Ernährung, Landwirtschaft und Verbraucherschutz. Marrë më 28 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Jarck et al. (eds.) 2006, pp. 435–437
 28. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 462
 29. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 462–63
 30. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 518–519
 31. ^ Bieg, Peter (2013-01-02). "Basketball-Talent Schröder: Aus der Halfpipe in die Bundesliga". Der Spiegel. Marrë më 2015-08-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, pp. 580–581
 33. ^ Jarck / Scheel (eds.) 1996, p. 644