Bruno Génésio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bruno Génésio
Të dhënat vetjake
Emri i plotëBruno Génésio
Datëlindja (1966-09-01) 1 Shtator 1966 (56 vjeç)
VendlindjaLion, Francë
GjatësiaPage Stampa:Fraction/styles.css has no content.1.72 m (5 ft 7+12 in)
PozicioniTrajner
Karriera rinore
1983–1985Lion
Senior career*
VitetSkuadraParaqitjet(Golat)
1985–1995Lion171(12)
1993–1994OGC Nice34(2)
1995–1996FC Martigues28(1)
Total233(15)
Skuadra të menaxhuara
1997–1999L'Arbresle
1999–2001FC Villefranche
2001–2005Besançon RC
2005–2006Besançon RC
2011–2015Lion
2015–Lion
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Bruno Génésio është një menaxher futbolli dhe ish futbollist profesionist francez. Është trajneri i Lion-it.[1]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bruno Génésio lindi në Lion. Ai luajti 171 ndeshje në kampionatin e parë gjatë viteve 1985 dhe 1995. Në 1995, ai u bashkua me FC Martigues. Më 24 dhjetor 2015, ai u emërua si trajneri i ekipit të Lion-it.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "France - B. Génésiox - Profile with news, career statistics and history - Soccerway". soccerway.com. Marrë më 8 janar 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)