Busovaça

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Busovača është një qytezë dhe komunë në Kantonin Qëndror Bosnja në Bosnje dhe Hercegovinë. Ajo është 60 km (37 mi) nga Sarajevë, 21 km (13 mi) nga Zenica, dhe 30 km (19 mi) nga Travniku.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

1971[redakto | përpunoni burim]

14.428 gjithsej

  • Kroatët - 7.646 (52,99%)
  • Boshnjakët (d.m.th. Muslimanëve të Bosnjës) - 5.896 (40,86%)
  • Serbët - 735 (5,09%)
  • Jugosllavët - 60 (0,41%)
  • të tjerët - 91 (0,65%)

1991[redakto | përpunoni burim]

18.879 gjithsej

  • Kroatët - 9.093 (48,16%)
  • Boshnjakët - 8.451 (44,76%)
  • Serbët - 623 (3,29%)
  • Jugosllavët - 510 (2,70%)
  • Të tjerët - 202 (1,06%)

Burimi: https://web.archive.org/web/20061026044230/http://www.hdmagazine.com/bosnia/census/cens-c.html

Vendbanimet[redakto | përpunoni burim]

• Bare • Bukovci • Buselji • Busovača • Carica • Dobraljevo • Dolac • Donja Rovna • Gornja Rovna • Grablje • Granice • Gusti Grab • Hozanovići • Hrasno • Javor • Jazvine • Jelinak • Kaćuni • Kaonik • Katići • Kovačevac • Krčevine • Krvavičići • Kula • Kupres • Lončari • Mehurići • Merdani • Mihaljevići • Milavice • Nezirovići • Očehnići • Oselište • Podbare • Podjele • Podstijena • Polje • Prosje • Putiš • Ravan • Skradno • Solakovići • Strane • Stubica • Šudine • Turići i Zarače.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 44°06'N 17°53' / 44.100°N 17.883°D / 44.100; 17.883Koordinatat: 44°06′V 17°53′L / 44.100°V 17.883°L / 44.100; 17.883