Jump to content

Buzhim

Coordinates: 45°03′N 16°02′E / 45.050°N 16.033°E / 45.050; 16.033
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Bužim është një komunë e vendosur në pjesën më veriperëndimore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Administrativisht, ajo është pjesë e Una-Sana Kantonit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bužim kufizohet me Bosanska Krupa në lindje, Cazin në jug, Velika Kladusha në perëndim dhe në veri, dhe në fund me Republikën e Kroacisë në verilindje. Gjeografikisht është një komunë malore. Sipërfaqja totale e Buzhimit është rreth 129 km2 (50 sq mi) me një popullsi prej 20,000. Buzhim është rreth 180-400 metra mbi nivelin e detit.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Feld Marshalli, Baron Josip Jelačić nga Buzhimi, ishte Ban i Mbretërisë së Kroacisë dhe Komandant i Ushtarise Kroate Kufitare.

Nga historia e tij më e hershme, qyteti është i njohur për figurën historike kroate Josip Jelačić nga Buzhimi. Para luftës, Buzhimi ka qenë zyrtarisht pjesë e komunës Bosanska Krupa. Por si rezultat i Marrëveshjes së Dejtonit, Buzhim u bë një komunë në vete. Buzhimi është mbrojtur me sukses nga ana e Korpusit të V të Ushtrisë Boshnjake gjatë Luftës në Bosnje dhe Hercegovinë. Edhe Brigada 505 ishte nga Buzhimi.

Për shkak se ka shumë binjakë që kanë lindur në Buzhim, është një përpjekje për ta shpallur atë "Qytet i Binjakeve".[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1,643 Boshnjakë (96.81%)
  • 20 Serbët (1.17%)
  • 3 Kroatë (0.17%)
  • 10 Jugosllavët (0.58%)
  • 21 të tjerë (1.23%)

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet paraprake të regjistrimit 2013

  • 20.298
  • 100% Boshnjakë

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 24 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 45°03'N 16°02' / 45.050°N 16.033°D / 45.050; 16.03345°03′N 16°02′E / 45.050°N 16.033°E / 45.050; 16.033