Cézac, Olt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Qezaku
Cézac
Komunë
Stema Qezaku
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiLot
QarkuCahors
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Maurice Roussillon[1]
Sipërfaqja
1
17,34 km2 (670 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
169
 • Dendësia0.097/km2 (025/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
46069 /46170
Lartësia174–288 m (571–945 ft)
(avg. 197 m or 646 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Cézac ( shqiptimi frëngjisht: [sezak] ; Lengodocian : Cesac ; Shqip: Qezaku) është një komunëdepartamentin OltFrancën jugperëndimore.

E ekspozuar ndaj një klime oqeanike, ajo përshkrohet nga lumi Lendu, Verdansoni dhe prej përrenjve të tjerë më të vegjël. Komuna zotëron një trashëgimi natyrore të ethshme, të përbërë nga 3 zona natyrore me interes ekologjik, faune dhe flore.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 4 maj 2022.